آیا میدانستید دندان نداشتن یعنی نقص عضو | بیماری

  No Comments سلامتی

  وقتی کسی دچار دندون درد می شه هممون می دونیم که چه دردی داره این افراد معمولا به دکتر میگن  این دندون رو بکش تا هم درد از بین بره و هم هزینه کمتری بپردازم. دردش زیاداست. شبا تا صبح  درد میکشم  واسه زندگی کردن باید پول خرج کرد، حوصله خرج کردن پول اضافی واسه درست کردن دندون رو  ندارم.

  دندونای قبلی رو هم تا درد گرفت، کشیدم و از شرشان خلاص شدم، می خوام همه دندون ام رو بکشم. اتفاقی نمی افته، جاش یه دست دندون شیک می ذارم یا دندون می کارم…»

  اگه دیواره های مطبا و کلینیکای دندون پزشکی گوش داشته باشن، از این حرفا از زبون بیماران زیاد می شنون ولی شما تصور می کنین کشیدن دندون بهترین راه خلاص شدن از درده؟ اگه این جور فکر می کنین باید گفت که کشیدن دندون (بیرون آوردن) اون، آسون ترین راه س. تا حالا فکر کردین که بی دندون یه جور مشکل عضوه؟

  دکتر علی یزدانی، عضو هیات مدیره سازمان نظام پزشکی تهران میگه: «بیشتر از ۸۰ درصد ایرانیان فقط هنگام دندون درد به دندون دکتر مراجعه می کنن که این فقط به دلیل مشکلات اقتصادی نیس، بلکه نبود فرهنگ درست مراجعه به موقع دندون دکتر یکی از دلیلای اصلی اون هستش.»

  خیلی از بیماران هم وقتی به دندون دکتر مراجعه می کنن که کار از کار گذشته س و پوسیدگی دندون اون قدر پیشرفت کرده که عصب و بافتای نرم داخل دندون رو درگیر کرده.

  در این شرایط، درمان نیاز به عصب کشی (درمان ریشه) داره ولی بازم خیلی از بیماران از دندون دکتر میخوان که به جای درمان چند جلسه ای عصب کشی و صرف هزینه، دندون رو از دهانشون خارج کنه که باز اینم به فرهنگ غلط عادی بستگی داره.

  کشیدن دندون یعنی مشکل عضو!

  وقتی دستتون درد میگیره، انگشتان می شکنه و یا پاتون زخمی شده و درد داره از دکتر درخواست نمی کنین اون عضو از بدنتون رو قطع و از بدنتون جدا کنه؛ پس به چه دلیل فکر می کنین دندونای طفلکی با یه درد کوچیک محکوم به فنا هستن و باید از دهنتون خارج شن؟ شما به این آسانیا با دست و پاتون خداحافظی نمی کنین، می کنین؟ چون قطع این اعضا رو یه جور «مشکل عضو» میدونید.

  یادتون نره یه آدم سالم باید ۳۲ عدد دندون دائمی در دهنش داشته باشه و خارج کردن هر کدوم از این دندانا «یه مشکل عضو» است. به همین سادگی! و این واقعیتیه که کمتر به اون توجه می کنیم (ندیده اش می گیریم).

  نلاندیا اولین کسائی بودن که به فکر تأسیس بیمارستان مجازی افتادن. جمعیت سالمندان در فنلاند روز به روز در حال افزایش بود و شبکه های بهداشتی و درمانی این کشور واسه اینکه بتونن خدمات پزشکی، بهداشتی و درمانی رو در اختیار این افراد بذارن به فکر تأسیس بیمارستان اینترنتی افتادن. این بیمارستان امکان دسترسی به پایگاه اطلاعات دارو، گفت وگوی اینترنتی و دریافت و ذخیره اطلاعات رو دارا بود.

   

  جای خالی بیمه های دندون پزشکی

  اگه سری به مراکز بهداشتی درمانی وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی کشور بزنین و سراغ بخش دندون پزشکی رو بگیرین، با واقعیتی تلخ روبه رو میشین. در مراکز بهداشتی درمانی دولتی فقط معاینه دندون پزشکی و کشیدن دندون (خارج کردن دندانا) تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار میگیره و بیماران می تونن با پرداخت هزینه ای کمتر از هزار تومن، دندانشان رو بکشن.

  در این مراکز معمولاً درمانای دیگری که باعث حفظ دندون می شن مثل عصب کشی (درمان ریشه) انجام نمی شن و یا دست کم تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرن و بیماران مجبورند واسه حفظ دندانی که درد می کنه راهی مراکز خصوصی شن و با چندین برابر هزینه، دندانشان رو عصب کشی و حفظ کنن. نکته اصلی اینه که خیلی از بیماران به دلیل مشکلات اقتصادی و فرهنگی بهتر می دونن راه آسون تر و کم خرج تر رو انتخاب کنن و با به کار گیری دفترچه بیمه خود، دندانشان رو از دهانشون خارج کنن.

  دکتر وردی، رئیس قبلی دفتر سلامت دهن و دندون وزارت بهداشت با اشاره به این نکته میگه: «هدف وزارت بهداشت حفظ دندانه، در حالی که پوشش بیمه ها در جهت حذف و کشیدن دندون هاست.»

  هرچند وزارت بهداشت تلاش کرده با سرویس دهی دندون پزشکی پیشگیری مثل فیشور سیلانت (مهروموم کردن شیارهای دندون) یا «درمان با فلوراید» با قیمتای دولتی از پوسیدگی دندونای کودکان پیشگیری کنه ولی هنوز جای خالی تحت پوشش بیمه قرار گرفتن درمانایی که به حفظ دندانایی که دچار آسیب شدن و از مرحله پیشگیری گذشته ان هست.

  فقط وقتی لازمه بکشین

  خارج کردن دندانا هم به این سادگیا نیس. فقط در شرایط خاص ای کشیدن و خارج کردن دندانا ضرورت داره. پس اگه می خواید همین فردا واسه خارج کردن دندانتان، به مطب دندون پزشکی برید، ببینین که دلیل شما واسه خارج کردن دندانتان یکی از دلایل زیره یا نه! اگه نیس از خیر کشیدن دندانتان بگذرید و با مشورت دندون پزشکتون راهی مناسب واسه حفظ و نگهداری دندانتان پیدا کنین:

  پوسیدگیای وسیع و پیشرفته تاج و ریشه طوری که دیگه اون دندون با روشای دندون پزشکی ترمیمی قابل نگهداری نباشه.؛ در این موارد سطح جونده دندانا با لثه تو یه حد قرار میگیره و با روش روکش کردن دندانا قابل اصلاح نیس.

  دندانایی که عصب و بافتای نرم درون اون از بین رفته (مرده ان) و با درمان ریشه قابل نگهداری نباشن.

  اگه دندانتان ضر به خورده و از محلی شکسته س که قابل بازسازی و نگهداری نیس.

  بعضی وقتا متخصص ارتودونسی به شما پیشنهاد می کنه واسه اینکه فضای کافی واسه مرتب کردن دندون ها به دست بیارین، لازمه تعدادی از دندا نهایتان رو خارج کنین.

  بیماریای لثه ای پیشرفته و غیرقابل درمان دارین و منتهی به لقی دندا نهایتان شده.

  این دندانا قیمت دارن

  بعضیا می گن با صرف هزینه ای برابر کمتر از یه اسکناس سبز، دندانم رو می کشم و جای اون دندون می کارم (یا ایمپلنت می ذارم) و با این عقیده دندانی رو که قابل نگهداریه از دهانشون خارج می کنن. میدونید هزینه یه دندون که در فک به صورت مصنوعی کاشته می شه (ایمپلنت) چقدره؟ الان یه ایمپلنت در ایران حدود یه میلیون تا یه میلیون و سیصد هزار تومن تموم می شه که خیلی کمتر از هزینه کار گذاشتن ایمپلنت در کشورای اروپایی و آمریکاییه.

  این ایمپلنت فقط یه می له فلزیه که هیچ وقت قابل مقایسه با یه دندون طبیعی آدم نیس. با یه حساب سرانگشتی می بینین که قیمت یه عدد دندون طبیعی آدم چقدر گرانه و خیلی از ما چه آسون و ارزون اونو از دهن خارج می کنیم.

  راه های جانشین کشیدن دندون

  اگه شما دوست ندارین دندانتان رو بکشین همیشه راه های جانشین هم وجود دارن. می تونین با مصرف مسکن و آنتی بیوتیکا درد و تورم دندانتان رو کم کنین ولی این فقط علائم زیاد رو نابود می کنه و به شما فرصت میده که درمان آدامسی واسه حفظ دندانتان رو پیگیری کنین. اگه عفونت دندون شما در مراحل اولیه تشخیص داده شده و درمان شه، می تونین با انجام درمان ریشه (عصب کشی) دندانتان رو حفظ کنین به جای اینکه اونو بکشین.

  کشیدن دندون؛ شروع دردسر

  تصور نکنین با خارج کردن دندون از دهنتون دردسرهای شما پایان پیدا می کنن؛ کشیدن دندانا در دراز مدت مشکلات زیادی رو واسه فک، دهن و صورت شما به دنبال داره که آسونترین اون از بین رفتن زیبایی صورته.

  دندانا نقش بسیار مهمی در حفظ حالت لب، دهن و صورت شما دارن چون تکیه گاه مناسبی واسه عضلات صورت هستن. وقتی شما دندا نهایتان رو می کشید، عضلات و بافتای صورت و دور و بر دهن به داخل جمع می شن و صورت شما دیگه اون حالت پری و زیبایی قبلی رو نداره و چروکیده و سن بالا تر به نظر می رسه. دندانا نقش مهمی در حفظ ارتفاع طبیعی صورت دارن.

  نکته دیگه اینه که حتی اگه ریشه دندون طبیعی هم درون استخون فک بمونه به حفظ استخون فک کمک می کنه. وقتی دندانا از درون استخون فک خارج می شن، استخون فک کم کم تحلیل میره و عمق و ارتفاع اون کم میشه. در این شرایط حتی ممکنه شما نتونین در آینده ایمپلنت در دهنتون بذارین چون کار گذاشتن ایمپلنت هم نیازمند وجود استخون کافی در دور و بر و زیر اون هستش.

  هم اینکه دندانا وسیله جویدن شکلای جور واجور غذاهای نرم و سفت هستن. وقتی به آسونی دندا نهایتان رو یکی پس از دیگری از دهنتون خارج می کنین توانایی جویدن و خوردن راحت همه نوع مواد غذایی رو از خودتون سلب می کنین چون دیگه نمی تونین شکلای جور واجور غذاا رو خیلی راحت با دندا نهایتان بجوید و از لذت یه غذا خوردن راحت محروم میشین. با بهترین دست دندانا و یا دندونای مصنوعی هم نمی تونین لذت خوردن چلوکباب با دندونای طبیعی رو در دهنتون مزه مزه کنین.

  یکی از دلایل کمبودهای تغذیه ای سالمندان بی دندانیه. نکته آخر اینکه اگه شغل شما به گونه ایه که با مردم زیاد سروکار دارین، بی دندانی باعث می شه در روابط اجتماعی خود دچار مشکل شید چون اعتماد به نفس قبلی خود رو ندارین و نگرانی واسه تغییر حالت چهره و یا صداتون ممکنه شما رو از نظر روانی تحت فشار بذاره.

  منبع-http://www.dandane.ir

  منبع : hidoctor.ir

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *