آیا میدانستید سیاه دانه مرهم زخم معده است؟ | بیماری

  No Comments سلامتی

  : میدونستین مشکی دانه مرهم زخم معده است؟

  : داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی جزو پرمصرف ترین داروها در سطح جهان به حساب میان…

  در تحقیقاتی که تازگیا به وسیله یکی از محققان کشورمون انجام شده، اثر پیشگیری و درمانی گیاه مشکی دانه روی زخم معده به وجود اومده به وسیله داروی ضد التهاب غیراستروئیدی ایندومتاسین به اثبات رسیده.

  صغری پاسبان محقق جوون کشورمون، در تحقیقاتی که به شکل پایان نامه خود جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی پزشکی انجام داده، به یافته های جالبی درخصوص اثرات درمانی گیاه مشکی دانه روی مریضی زخم معده پی برده که به گفته اون این اثرات بیشتر از راه کنترل لیپو پراکسیداسیون و هم افزایش ترشح مخاط معده اعمال شده.

  پاسبان گفت: در تحقیقات انجام گرفته با عنوان "بررسی اثر مشکی دانه روی زخم معده به وجود اومده به وسیله ایندومتاسین در موش صحرایی"، مشکی دانه در حدود ۸۰ درصد از ایجاد زخم معده پیشگیری و در حدود ۷۰ درصد اثر درمانی واسه زخم معده از خود نشون داد و در این مطالعه اثر درمانی مشکی دانه در درمان و پیشگیری از زخم معده حتی از داروی معروف و پرمصرفی مثل رانیتیدین هم بیشتر بود که این موضوع بسیار خیلی مهمه.

  اون یکی از مشکلات جانبی داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی رو که در درمان مریضیای التهابی بسیار پر کاربرده، ایجاد زخم معده در افراد دونست و اعلام کرد: داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی معمولا واسه نابود کردن التهاب در مریضیایی که احتیاج به درمان دراز مدت دارن مانند آرتریت روماتوئید، آرتروز و هم اینکه در آرامش دردهای جور واجور از جمله دردهای زودگذر عضلانی، سردردهای میگرنی و دردهای بعد از عمل جراحی تجویز می شن.

  ایشون در ادامه با تاکید بر اهمیت پیدا کردن راهی جهت کاهش مشکلات این داروها، گفت: امروزه بیشتر از ۳۰ میلیون مریض در سراسر کره زمین از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل ایندومتاسین استفاده می کنن که یکی از مشکلات شایع این داروها ایجاد زخم معده در آدم هستش، طوریکه در بیشتر از ۲۰ درصد از افراد تحت درمان با داروی ایندومتاسین، زخم معده ایجاد شده.

  ایشون گفت: داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی جزو پرمصرف ترین داروها در سطح جهان به حساب میان، اما به دلیل مشکلات جانبی خطرناکی که روی دستگاه گوارش ایجاد می کنن مصرف اونا نگرانیا و محدودیتایی رو داره، طوریکه امروزه این مشکل به یکی از نگرانیای مهم علم پزشکی مبدل شده.

  این محقق جوون ایرونی در ادامه به بیان خصوصیات و ویژگیای گیاه مشکی دانه پرداخت و یادآوری کرد: مشکی دانه یا در اصطلاح انگلیسی Black cumin در طب سنتی ایرونی مصارف زیادی داشته و در درمان خیلی از امراض مثل سوء هاضمه، سر درد طولانی، اسهال، استفراغ، سرماخوردگی، از دست دادن اشتها، آسم، مریضیای قلبی، ضعف جسمی، مشکلات گوارشی، دیابت، رماتیسم، جذام و بسیاری موارد دیگه تجویز و مورد استفاده قرار می گرفته.

  پاسبان از مشکی دانه با عنوان گیاهی واسه درمان خیلی از مریضیا نام برد و خاطر نشون کرد: منافع مشکی دانه از یه طرف در کتاب انجیل و نوشته های عبری گفته شده و در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) منقوله که "مشکی دانه داروی تموم دردها بجز مرگه" و از طرف دیگه تحقیقات گذشته خواص ضد باکتریایی، کاهندگی قند خون، ضد فشار خون، خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی این گیاه رو به اثبات رسونده.

  این پروژه تحقیقاتی که روند اجرای اون از زمستون شروع و تا اعلام یافته های پایانی در تابستون به طول رسید در محل و با پشتیبانی مالی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و تحت نظارت دکتر سعید نیازمند، دانشیار گروه فیزیولوژی پزشکی این دانشگاه انجام گرفته.

  .

  منبع :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *