آیا میدانید اشعه ناشی از وای فای چه ضررهایی دارد؟ | بیماری

  No Comments سلامتی

  : مجله آکا ایران: آدمایی که به لپ تاپ، گوشی موبایل هوشمند و تبلتا معتاد هستن در مورد خطرات وای فای هشدارها رو جدی بگیرن. بررسی محققان جهانی نشون میده که به کار گیری اینترنت وای فای سلامت شما رو تهدید می کنه.

  اگه از کاربران علاقه مند اینترنت سؤال کنین که یکی از اختراعات مهم بشر چیه، به طور حتم بین گزینه های جور واجور از وای فای هم نام می برن. اینترنت پر سرعت و بدون سیم خیلی راحت ما رو به دنیای مجازی بزرگی وصل می کنه تا با افراد جور واجور در رابطه باشیم و اطلاعات مورد نیازمون رو راحت تر و بدون نیاز به کابل و سیم بگیریم. اما در مورد سلامت این اینترنتا حرف و حدیثایی هست.

  شاید براتون باحال باشه بدونین که تکنولوژی وای فای واسه اولین بار در سال ۲۰۰۷ به دنیای مجازی معرفی شد و از اون زمان تا کنون محققان هم بیکار ننشسته ان و تحقیقات مختلفی انجام دادن که یافته های این پژوهشا تا حدودی شما رو متعجب می کنه.

  وای فای می تونه اثرات منفی مختلفی رو بر سلامت مغز بزاره که این موضوع در مورد کودکان بیشتر مهمه. سردرد، خستگی، مشکلات خواب، مشکلات گوارشی، مشکل در کارکرد مغز و حافظه، استرس و حتی افسردگی رو به وای فای و اشعه های اون نسبت میدن. پس بعضی از خطرات رو جدی بگیرین و خودتون رو از صبح تا شب به اینترنت بی سیم وای فای وابسته نکنین.

  در سال ۲۰۰۸ یکی از محققان آمریکایی تحقیقی رو با عنوان ” کنترل مغز با گوشی  گوشی موبایل ” ارائه داد و در اون در مورد مضررات به کار گیری وای فای به طور دسته بندی شده مشکلات و خطرات رو بازگو کرد که شامل:

  ۱- وای فای دلیل بی خوابی می شه:

  حتما شمام فهمیدین که بعد از ساعتا کارکردن با گوشی تلفن همراهتون دچار بی خوابی شدین. تحقیقات نشون میده که فرادی که در برابر اشعه های الکترومغناطیسی قرار دارن در الگوی خواب شون تغییرات زیادی دیده می شه و نسبت به بقیه دیرتر به خواب می رن. پس به طور جدی پیشنهاد می شه که نه فقط در ساعات انتهایی شب که بدن آماده واسه خوابه بلکه حتی در خواب هم خود رو در برابر گوشی موبایل و دستگاه  وای فای قرار ندین. همونطور که قبلا هم گفته شد حتی شارژ کردن گوشی موبایل در اتاق خواب هم دلیل بی خوابی و مشکلات جدی واسه مغز می شه.

  ۲- رشد و بازسازی سلولا رو دچار مشکل می کنه:

  واسه اثبات این موضوع محققان تعدادی گیاه در اتاقی بدون وای فای و تعدادی دیگه رو در اتاقی با وای فای قرار دادن و بعد از ۲ هفته نتیجه همون بود که پیش بینی می شد. گیاهان در اتاق آزاد و بدون وای فای رشد کرده بودن اما گیاهانی که در برابر وای فای بودن رشدی در اونا اتفاق نیفتاده بود.

  ۳- وای فای به رشد کودک آسیب میرسونه:

  در سال ۲۰۰۹ محققان استرالیایی بعد از انجام تحقیقات  به این نتیجه رسیدن که اشعه وای فای سنتز پروتدینا رو تحت تاثیر قرار میده و رشد کودک رو تا حد زیادی کند می کنه.

  ۴- وای فای فعالیتای ذهنی زنان رو ضعیف می کنه:

  ۳۰ نفر به طور داوطلبانه در این تحقیق شرکت کردن که ۱۵ نفر اونا مرد و ۱۵ نفر اونا زن بودن. اونا در اول تست ساده ای از عملکردای مغزی رو انجام دادن و بعد از ان به مدت ۴۵ دقیقه در برابر و کار کردن با وای فای با قدرت ۲.۴ مگا هرتزی قرار گرفتن. نتیجه واسه زنان مورد پسند نبود! چون که بعد از این مدت تست قبلی دوباره انجام شد و زنان نتیجه ای ضعیف تر نسبت به قبل به این نتیجه رسیدن.

  ۵- به کار گیری وای فای موجب ناباروری در زنان ومردان می شه:

  تاپیر منفی وای قای و اشعه های الکترومغناطیسی تنها روی اسپرم نیس و می تونه تخمدانا رو هم مورد حمله بذاره. شبکه های وای فای و اشعه پخش شده از اونا هم جنب و جوش اسپرما رو تحت تاثیر قرار داده و دلیل شکسته شدن DNA می شه.
  طی یه تحقیقات تحقیقاتی تو یه آزمایشگاه به مدت ۴۵ روز هر روز ۲ ساعت موشا رو در برابر اشعه وای فای  قرار دادن و بعد از ۴۵ روز فهمیدن که هم موشا نر و هم موشهای ماده باروری خود رو تا حد خیلی از دست داده بودن و در موشای ماده لونه گزینی تخمدانا بسیار ضعیف شده بود.

  ۶- وای فای سرطان با سرطان رابطه داره:

  نگرانی از دچار شدن به سرطان همیشه با آدمای دنیای تکنولوژی همراه س .در واقع باید گفت  سرطان زا بودن وای فای هنوز به اثبات نرسیده و در این مورد اتفاق نظر مشخصی درمیون محققان و محققان جهانی وجود نداره. با این وجود یافته های بررسیا روی نمونه های آزمایشگاهی نشون میده قرار گرفتن در برابر اشعه های الکترومغناطیسی احتمال بروز تومورای سرطانی رو زیاد می کنه.

  چیجوری این خطرات رو محدود کنیم؟

  جوابی ساده تر و روشن تر از اینکه خود رو از اشعه وای فای دور نگاه داریم وجود نداره انگار از آسونترین روشای کاهش خطرات اینه که لپ تاپ، موبایل و تبلتا رو در نزدیکی بدن تون نگه ندارین و بعد از اینکه کارتون با این وسایل تموم شد، از اونا فاصله بگیرین. اگه از این دستگاه ها استفاده نمی کنین هیچ دلیلی نداره که از صبح تا شب در دور و بر تون روشن باشن.

  منبع :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *