آیا میدانید بیماری های مرتبط با ایدز چیست؟ | بیماری

  No Comments سلامتی

  : می دونین بیماریای مربوط به ایدز چیه؟

  : بیماریای مربوط به ایدز

   دسته اول بیماریایی مثل سینوزیت ، اسهال ، زونا ، ذات الریه (پنومونی) و سل هستن که در افراد معمولی هم دیده می شن، ولی در مبتلایان به ایدز گسترش بسیار بالاتری داشته و به درمانای عادی جواب نمی دن.

   دسته دوم بیماریایی هستن که در افراد عادی وجود ندارن و ضعف شدید ایمنی که به واسطه ویروس ایدز ایجاد شده، منتهی به بروز این جور بیماریا می شه. این دسته از بیماریا شدیدتر بوده و مرگ و میر زیادتری دارن.

   سینوزیت چرکی مریضی آشناییه و علائم اون شامل خروج چرک از بینی و درد در قسمت بالایی صورت و بعضی وقتا تورم و قرمزی پوست صورته. این مریضی در مبتلایان به ایدز بسیار شایع و بد قلقه.

   عفونت چرکی ریه ها یا پنومونی به واسطه ورود شکلای جور واجور میکروبا به بدن بیماران گرفتار به ایدز ایجاد می شه. علائم پنومونی در بیماران گرفتار به ایدز مثل افراد عادی شامل سرفه، تب، درد سینه و خلطه، ولی به سختی درمان می شه.

  یه جور از پنومونی فقط در بیماران دچار ضعف شدید ایمنی به واسطه انگلی به نام پنوموسیستیس ایجاد می شه. این بیماران اول دارای سرفه و تنگی نفس کمی هستن، ولی روز به روز بدحال تر می شن و داروهای معمولی تاثیری روی مریضی شون نداره. کم کم مریض دچار کاهش وزن و تنگی نفس شدید شده و اگه مریضی به موقع تشخیص داده نشه، باعث مرگ مریض می شه.

   میکروب سل از دسته میکروب هاییه که در افراد سالم و دارای سیستم ایمنی قوی نمی تونه فعالیت کنه. این مریضی در مناطقی که مردم دچار سوءتغذیه و سطح سلامت پایینی هستن، گسترش داره. سل در کشورای پیشرفته طی نیمه دوم قرن بیستم خوب کنترل شده بود، اما با گسترش مریضی ایدز در این جوامع دوباره مریضی سل مثل غول خوابیده ای بیدار شد.

  علائم مریضی سل شامل سرفه، خلط چرکی، خلط خونی، کاهش وزن و ضعف عمومی است. این مریضی یکی از دلایل اصلی از بین رفتن بیماران ایدزی است و سل در این بیماران، صد برابر افراد معمولی شایعه.

   ضایعات دهانی شامل برفک و آفت، در ایدزیا خیلی زیاده. آفتا که ضایعات دردناک دهانی هستن، فت و فراوون در افراد معمولی هم دیده می شن و مختص بیماران ایدزی نیستن.

  برفک دهانی که عامل اون قارچی به نام کاندیداه و ضایعات سفید رنگی در دهن خصوصا قسمت پشتی زبون و حلق بوجود میاره، در افراد بالغ بسیار نادره و وجود اون احتمال ضعف ایمنی بدن رو مطرح می کنه.

   زخمای مری که باعث می شه مریض موقع قورت دادن غذا، درد زیادی در قسمت بالای جناق احساس کنه هم از دسته بیماریای مربوط به ایدز هستن. با آندوسکوپی میشه این جور زخما رو تشخیص داد و نمونه ورداری کرد.

   چند نوع انگل فرصت طلب وجود دارن که در روده بزرگ بیماران گرفتار به ایدز لونه گزینی کرده و ایجاد اسهالای شدید ، دراز مدت و مقاوم به درمان می کنن.

  .

  منبع : taknaz.ir

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *