آیا میدانید نان گندم بهتر است یا جو | تغذیه سالم

  No Comments سلامتی

  تازگیا فهمیدم که بیشتر مارکای محبوب نون در سطح شهر، از بیشتر شکلای جور واجور نون هاشون، نسخه جوی اونا رو هم تولید کردن، پس بنظرم رسید که امتحانشان کنم!

  نون جو بهتره یا نون گندم؟

  اگه بخوام روراست باشم من خیلی زیاد نون مصرف نمی کنم، اما شوهرم به چه دلیل، اصلاً مهم نیس چقدر تلاش کنم، اون از این عادتش دست بردار نیس، اون نون رو بخشی از رژیم غذایی اش می دونه.

  پس به تست این نونا مصمم شدم تا ببینم در مزه چقدر فرق دارن. راستش رو بگم خیلی مزه متفاوتی با نون گندم داشت!

  به چه دلیل نون جو؟

  جو، منبع بهتری از کربوهیدرات خوبه، هضمش بیشتر زمان میبره، و به مدت زمان بیشتری احساس سیری در شما بوجود میاره. هم اینکه جو منبع خوبی از فیبر هم هست و پروتئین بیشتری هم داره!

  و اونطور که تحقیقات نشون داده، رژیم غذایی پر از فیبر، به کاهش خطر دچار شدن به بعضی از سرطانا مخصوصا سرطان روده ی بزرگ، دیابت، مشکلات گوارشی و بیماریای قلبی کمک می کنه.

  جوی دو سر کامل، جوییه که هنوز شامل آندوسپرم، سبوس و جوونه س. جوی دو سر کامل، منبعی غنی از فیبر، پروتئین و شکلای جور واجور ویتامین هاست. تحقیقات روشن کردن که جو نوع خاصی فیبر به نام بتاگلوکان داره که اختصاصا در کاهش کلسترول بسیار مؤثره.

  جوی کامل شامل ۷ ویتامین، از جمله ویتامین E، آهن و کلسیمه. هم اینکه جو به نسب گندم یا ذرت، دو برابر پروتئین داره!

  اگه بخوام با در نظر گرفتن چیزایی که یافتم، به شکل خلاصه بین نونا مقایسه ای انجام دهم باید بگم که نون جو کمی کربوهیدرات پایین تر و پروتئین بالاتر و فیبر خیلی بالاتری داره.

  چه چیز فیبر خوبه؟

  فایده مصرف فیبر اینه که حجم بیشتری در معده جای میگیره، مدفوع رو نرم می کنه و زمان جابجایی مواد غذایی در دستگاه گوارش رو کم می کنه.

  نون جو یا نون گندم؟

  با در نظر گرفتن اینکه طعم این دو نون آنقدرها هم باهم فرق نداره، بنظر می رسه که انتخاب نون جو انتخاب مفیدتری به نسبت نون گندم باشه. مخصوصاً اگه در حال مراقبت از وزنتون یا کاهش وزن هستین. انتخاب نون جو به کاهش مقدار مصرف کربوهیدرات، و افزایش مقدار مصرف پروتئینتان هم کمک می کنه، پس واسه کسائی که به دنبال عضله سازی یا بازسازی عضلاتشون هستن گزینه بهتریه.

  جفت و جور و تنظیم :بخش سلامت تالاب

  .

  منبع :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *