آیا میکروب ‌ها شما را چاق می کنند؟ | چاقی

  No Comments سلامتی

  به گزارش خبرگزاری رویترز محققان در ژورنال " ساینس " گزارش کردن که بعضی از باکتری های روده که باعث ایجاد التهاب می شن، می تونن بر اشتها اثر بذارن و هم در ایجاد مریضی التهابی روده مانند مریضی کرون و کولیت موثر باشن.

  به گفته " آندرو گیوریتز " از دانشگاه " اموری " در " آتلانتا " و همکارانش، این میکروب ها ممکنه باعث شن شما زیادتر از اندازه غذا بخورین.

  گیورتز گفت: " تحقیق های قبلی نشون داده ان که باکتری ها ممکنه بر اندازه جذب انرژی از غذا نقش داشته باشن، هم اینکه این یافته ها نشون دهنده اون هستش که باکتری های روده ای واقعا ممکنه بر اشتها تاثیر بذارن."

  همه گیری چاقی به وجود اومده به وسیله افرادیه که زیاده از حد می خورند، اما به چه دلیل افراد زیاد غذا می خورند؟

  گیوریتز گفت: این تحقیق نشون دهنده اون هستش که باکتری ها ممکنه نقشی در این مورد داشته باشن، شاید جمعیتی از باکتریا که به خاطر این که باکتری های حریف شون به وسیله آنتی بیوتیک ها از بین رفته ان، دسترسی به آب پاک و بقیه عوامل مربوط زندگی مدرن، در روده ها پیشرفت پیدا کرده ان.

  گروه گیوریتز به صورت تصادفی به این یافته ها رسیدن.

  گیوریتز گفت: " ما در حال بررسی موش هایی بودیم که دچار کولیت (التهاب روده بزرگ) بودن. "

   این محققان فکر می کردن که یه جور میکروب عامل این التهاب باشه، پس رویان های موش رو به مادرهای جانشین منتقل کردن تا مانع اون شن که مادرهای خودشون عفونت رو به اونا منتقل کنن. "

  در این موشا، به زودی پس از تولد، باکتری ها و بقیه موجودات ذره بینی مستقر شدن که واسه تموم طول عمر در پوست و روده ها باقی می مانند و این باکتری ها بسیار مثل باکتری های مادران شون بود.

  التهاب روده در این نوزادان موش بهتر شد، اما این  موش ها چاق شدن و به سندروم متابولیک دچار شدن؛ گروهی از علائم که شامل اندازه های ناسالم کلسترول، چربی زیاد در دور و بر میان تنه، فشار خون بالا و مقاومت به انسولینه.

  مقاومت به انسولین به معنی اون هستش که بدن نمی تونه از انسولین به صورت موثر استفاده کنه تا سوخت و ساز قند انجام شه و گرویتز عقیده داره که عامل اصلی ایجاد چاقی همین مسئله س.

  محققان در بررسی دیگری گفتن که موش های طبیعی و لاغر وقتی که با باکتری های روده ای موش های چاق، تغذیه شدن، مانند اونا چاق شدن.

  اونا با گروه های دیگری از جمله روثلی از دانشگاه کورنل نیویورک کار کردن، تا ببینن این باکتری های روده ای نقشی در چاقی اجرا می کنن.

  گیوریتز گفت: " تصور ما اینه که موش ها به التهاب روده ای حساس هستن. اگه شما مقدار زیادی پیام های التهابی در روده داشته باشین، انسولین به درستی عمل نمی کنه. "

  در این موش ها درمان چند هفته ای آنتی بیوتیکی و هم رژیم غذایی به کاهش وزن کمک کرد.

  گیوریتز گفت: " اگه ما مصرف غذا رو محدود کنیم، وزن اونا کاهش پیدا می کنه. اما اونا هم اونقدر مقاوم به انسولین باقی می مانند. "

  این محققان حالا در حال بررسی این موضوع هستن که می تونن میکروب های موثر در این وضعیت رو شناسایی کنن. اونا هم اینکه در حال بررسی این مسئله هستن که افراد چاق الگوی واحدی از باکتری های روده ای دارن یا نه.

  محققان می دانند که صدها گونه باکتری در روده زندگی می کنن و یه فرد متوسط حدود ۲ کیلوگرم از این باکتری ها رو در بدن خود داره.

  پس می توان چاقی رو با مصرف آنتی بیوتیک واسه پاک کردن باکتریای مهاجمی که باعث زیاده روی افراد در خوردن می شن، درمان کرد؟

  گرویتز گفت: " جانشین کردن باکتری هایی که در روده دارین، کار بسیار مشکلیه. " بررسیای قبلی نشون داده ان که حتی پس از ماه ها درمان آنتی بیوتیکی، مشکل بشه مریضی های التهابی روده، مانند مریضی کرون رو درمان کرد.

  همشهری

  اگه می خواین با پزشکان سایت درباره این مریضی مشورت کنین، اینجا رو کلیک کنین.

  *

  منبع : tebyan.net

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *