آیا نخود فرنگی چاق کننده است؟ لاغری با نخودفرنگی | بیماری

  No Comments سلامتی

  : نخود فرنگی چاق کننده است؟ لاغری با نخودفرنگی

  : در مورد چاق یا لاغر کننده بودن بعضی از غذاهای سالم ممکنه اختلاف نظر وجود داشته باشه!

  به گزارش آلامتو به نقل از سایت دکتر کرمانی؛ نخود فرنگی رو میشه هم در دسته غذاهای چاق کننده قرار داد هم اونایی که می تونن به کاهش وزن کمک کنن. یکی از بحثای اصلی که باعث می شه نخود فرنگی رو در دسته چاق کننده ها بذاریم براساس یه تحقیقه. محققان تو یه تحقیق متوجه رابطه بین افزایش مصرف سبزیجات نشاسته ای ( سیب زمینی، ذرت و نخود فرنگی ) و بالا رفتن وزن شدن. افزایش مصرف سبزیجات غیر نشاسته ای هم با کم شدن وزن در رابطه بود.

  از طرف دیگه نخود فرنگی رو میشه غذایی مناسب واسه کاهش وزن هم دونست. نخود فرنگی به صورت طبیعی کالری و چربی پایینی داره و پر از پروتئین، فیبر و خیلی از ویتامینا و مواد معدنیه.

  از اونجایی که نخود سبز پر از فیبر و پروتئینه کمکتون می کنن پس از خوردنشون احساس سیری کنین.

  هم اینکه باید فت نباید از نخود فرنگی به عنوان غذایی چاق کننده ترسید. خیلی کم پیش میاد که یه غذا به تنهایی عامل زیاد شدن وزن باشه.

  تغییر در اندازه و وزن بدن نتیجه کل غذاییه که در برنامه غذایی مون دریافت می کنیم و دیگه عوامل سبک زندگی.

  همیشه پیشنهاد می شه نوعای جورواجور غذاها رو دریافت کنین، پس در کنار نخود فرنگی دیگه شکلای جور واجور سبزیجات رو هم به برنامه غذایی خود اضافه کنین.

  مواد مغذی نخود فرنگی

  سه چهار فنجون نخود فرنگی شامل ۱۰۰ کالریه و مقدار پروتئینش از یه چهارم فنجون بادام یا یه قاشق غذا خوری کره بادام زمینی بیشتره.

  نخود فرنگی هم اینکه منبعی غنی از فیبره، یه فنجون نخود فرنگی شامل ۸ گرم فیبره که شامل ۲۸ درصد از نیاز روزانه بدن به فیبر می شه.

  بیشتر افراد در روز به اندازه کافی فیبر دریافت نمی کنن بنابرایناضافه کردن سبزیجاتی مانند نخود فرنگی کمک می کنه فیبر بیشتری دریافت کنین.

  خوردن غذاهای پر از فیبر و پروتئین به کاهش وزن کمک می کنه چون این مواد مغذی خاصیت سیرکنندگی دارن.

  درکنار سرشار بودن از فیبر و پروتئین نخود فرنگی هم اینکه منبعی مناسب از ویتامینای گروه B، ویتامین A، ویتامین C، بتا کاروتن، آهن، منیزیم و ویتامین K است.

  نخود فرنگی باعث چاقی میشه؟

  تحقیقات بخش سلامت دانشگاه هاروارد رابطه بین افزایش مصرف سبزیجات نشاسته ای و بالا رفتن وزن رو نشون میده طوری که به نظر میاد نخود فرنگی چاق کننده باشه.

  در این مطالعه از اطلاعات یه پرسشنامه تغذیه ای استفاده شد که خطاهای محاسباتی داشت.

  هم اینکه وقتی مصرف سیب زمینی ذرت و نخود فرنگی اش رو زیاد می کنه این خیلی با اهمیته که بدونیم چه غذایی رو در کنار این سبزیجات استفاده می کنه.

  کره یا سسای سنگین هم استفاده می شه؟ این مستقیم روی مقدار انرژی دریافتی تاثیر داره.

  نخود فرنگی می تونه با شاخص گلیسمی بالا در رابطه باشه این یعنی براساس اندازه وعده ای مشخص نخود فرنگی می تونه قند خون رو از دیگر غذاها سریع تر بالا ببره.

  به صورت کلی واسه کنترل قند خون و کاهش وزن پیشنهاد می شه بیشتر غذاهایی استفاده کنیم که شاخص گلیسمی پایینی دارن.

  هم اینکه در کنار نگاه کردن به شاخص گلیسمی باید بار گلیسمی رو هم در نظر بگیرین.

  بار گلیسمی اندازه وعده رو به حساب می آورد. غذاهایی مانند هویج، نخود فرنگی و هندوانه ممکنه شاخص گلیسمی بالایی دارا باشن اما بار گلیسمی این غذاها پایینه.

  این یعنی یه وعده از این غذاها که واقعا یه فرد می تونه استفاده کنه نمی تونه تاثیر زیادی روی قند خون داشته باشه.

  ” بخش سلامت هاروارد بار گلیسمی نخود فرنگی رو ۴ اعلام کرده که پایین هستش.

  نخود فرنگی چیجوری باعث کاهش وزن می شه

  چون نخود فرنگی به صورت طبیعی چربی کمی داره و پروتئین و فیبرش بالا هستش میشه اونو به عنوان غذایی مناسب کاهش وزن به حساب آورد.

  برنامه های غذایی پر از فیبر با کم شدن خطر زیاد شدن وزن در رتباط هستن. همونطور که گفتیم خیلی از آدما به اندازه کافی فیبر دریافت نمی کنن پس افزایش مصرف میوه و سبزیجاتی مثل نخود فرنگی به بالا رفتن این مقدار کمک می کنه.

  نخود فرنگی غذایی همه کاره س و فقط واسه گوشه بشقابا استفاده نداره. اضافه کردن بیشتر نخود فرنگی به برنامه غذایی تون می تونه راهی سری واسه کاهش وزن باشه.

  راه هایی خلاقانه واسه اضافه کردن نخود فرنگی به برنامه غذایی

  می تونین علاوه بر به کار گیری نخود فرنگی به عنوان غذایی کنار وعده اصلی روشای خلاقانه دیگری هم واسه اضافه کردنش به وعده ها استفاده کنین.

  ” نخود فرنگی رو می تونین به صورت تازه، منجمد، خشک شده یا خشک و منجمد استفاده کنین.

  نخود فرنگیای خشک می تونن به عنوان میان وعده های سالم و سیر کننده بین وعده های اصلی مورد استفاده قرار بگیرن. فقط به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مقدار وعده رو به اندازه یه مشت نگه دارین.

  درست مانند دیگه میان وعده ها مقدار خوردن نخود فرنگی هم ممکنه از دستتون در بره و بی توجه مقدار زیادی استفاده کنین.

  هم اینکه می تونین نخود فرنگی رو در پوششی که داره استفاده کنین با این کار مقدار فیبر، ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هایی  رو که می گیرین بالا می برید.

  نخود فرنگی رو با بقیه سبزیجات، میوه ها، حبوبات، غلات کامل، چربیای به درد بخور واسه قلب و منابع کم چرب پروتئین ترکیب کنین این کار باعث می شه بتونین وعده ای کامل واسه خود بسازین.

  وقتی نخود فرنگی رو با بقیه غذاها واسه گرفتن وعده ای کامل ترکیب می کنین می تونین دست به خلاقیتایی نوین بزنین.

  از نخود فرنگی در شکلای جور واجور پلوها و کتلتا می تونین استفاده کنین. هم اینکه نخود فرنگی از مواردیه که می تونین خیلی ساده به حموص اضافه کنین.

  جمع بندی درباره نخود فرنگی

  از اینکه به برنامه غذایی خود نخود فرنگی اضافه کنین نباید بترسید.

  با وجود اینکه نخود فرنگی نشاسته ایه و شاخص گلیسمی بالایی داره اما پروتئین و فیبر بالایی داره و بار گلیسمی اش پایینه.

  با اینکه تحقیقات نشون داده افزایش مصرف سبزیجات نشاسته ای باعث بالا رفتن وزن می شه اما تحقیقات دیگری هم هست که میگه افزایش مصرف فیبر در برنامه غذایی به کاهش وزن کمک می کنه.

  .

  منبع : alamto.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *