آیا نشانه های بارداری را میدانید | بیماری

  No Comments سلامتی

  : دوران بارداری رو میشه به سه “سه ماهه” بارداری تقسیم کرد که در هر کدوم وقایع خاصی اتفاق میفته؛ سه ماهه اول از اولین هفته بارداری تا انتهای هفته ۱۳، سه ماهه دوم بارداری از هفته ۱۴ تا آخر هفته ۲۷، و سه ماهه سوم بارداری از هفته ۲۸ تا آخر هفته ۴۰ه که بیشتر در این زمان ( کمی زودتر یا دیرتر) به زایمون و تولد نوزاد ختم می شه.

  هر سه ماهه مشخصات مربوط به خود رو داره؛ در سه ماهه اول بارداری ضربان قلب جنین شنیده می شه، در سه ماهه دوم بارداری اولین حرکات جنین به وسیله مادر احساس می شه، و در سه ماهه آخر بارداری بعضی از مادران انقباضات کاذب زایمانی موسوم به برکستون- هیکز رو تجربه می کنن. بعضی از آزمایشات دوران بارداری مانند نمونه ورداری از پرزهای جفتی در سه ماهه اول و آمنیوسنتز در سه ماهه دوم انجام می شن.

  بعضی از مسائل مانند دیابت بارداری، در سه ماهه آخر خودنمایی می کنن. در دوران حاملگی احساسات و احساسات شمام مانند بدنتون دچار تغییراتی می شه و شرایط زندگی واسه خونواده کم کم آماده پذیرایی از کودک آینده می شه

  .  نتیجه مثبت تست بارداری خونگی
  با همه تبلیغاتی که شرکتای تولید کننده تستای بارداری ارائه می کنن، اما هیچ کدوم از اونا تا یه هفته پس از عقب افتادن پریود، دقیق و قابل اعتماد نیستن. پس، اگه قبل از این تاریخ تست بارداری رو انجام دادین و جواب منفی بود، حتما چند روز بعد هم  تست بارداری رو تکرار کنین. این رو در نظر داشته باشین، جنین قبل اینکه شما فهمیده باشین باردارین رشد می کنه و وقتی که شک دارین، باید حتما مراقب سلامتی خود باشین.

  . افزایش دمای عمومی بدن میتونه یکی از علائم بارداری باشه
  وقتی که دمای بدن شما هنگام صبح و قبل از بلند شدن از جا و خوردن غذا، خیلی بالاست و این موضوع تا ۳ هفته بازم ادامه داشت، شاید باردارین.

  . عقب افتادن پریود
  اگه پریود منظمی دارین و این ماه عقب افتاده، ممکنه باردار باشین. اما اگه قاعدگی منظمی ندارین با مشاهده علائم بارداری دیگه مثل تکر ادرار، حالت تهوع، سفت و دردناک شدن سینه ها و … می تونین احتمال بدین که باردارین.

  . بعضی از زنان در دوران بارداری حالت تهوع دارن
  بعضی از زنان یه ماه پس از باردار شدن دچار حالت تهوعای صبحگاهی می شن. یه سریای دیگه هم یه یا دو هفته زودتر این اتفاق اتفاق می افته. البته این حالت مختص صبح نیس. حالت تهوع – با یا بدون استفراع – می تونه در هر ساعتی از روز اتفاق بیفته.حدود نصف زنان باردار که دچار تهوع می شن پس از قدم گذاشتن به سه ماهه دوم، به طور کامل خوب می شن. البته بعضی وقتا ممکنه تا ماه چهارم بارداری هم ادامه داشته باشه.

  . در زمان بارداری سینه ها باد میکنه و دردناک می شن
  یکی از اولین نشونه های بارداری، باد کردن و دردناک شدن سینه هاست که در نتیجه افزایش هورمونای بدن ایجاد می شه. این درد بعد از تموم شدن سه ماهه اول بارداری خیلی کم میشه چون بدن خودشو با اندازه هورمونا تطبیق داده.

  . یکی از علائم بارداری بیزاری از غذاس
  اگه تازه باردار شده باشین، بعید نیس از بوی قرمه سبزی یا قهوه حالتون بد شه و بعضی از بوها منتهی به حالت تهوع شما بشن. با اینکه به طور صددرصد تایید نشده، اما این روند شاید مشکلات افزایش هورمون استروژن در بدنه. ممکنه در دوران بارداری فهمیده باشین دیگه به غذاهایی که تا الان عاشق اونا بودین، علاقه ای ندارین

  . در دوران بارداری حالتای روحی تغییر میکنه
  در دوران بارداری بسیار نرمال و طبیعیه که تعادل احساسی نداشته باشین و خیلی زود تغییر حالت بدین. دلیل عوض شدن حالات روحی زنان باردار تغییر هورمونای بدن و تاثیر اونا روی سیستم عصبیه. هر فردی عکس العمل متفاوتی به این موضوع داره. بعضی از زنان باردار دچار افزیش احساسات – خوب یا بد – می شن و یه سریای دیگه از زنان در دوران بارداری دپرس یا مضطرب می شن.

  نکته: اگه در دوران بارداری احساس غمگینی یا ناامیدی می کنین و از عهده مسوولیتای روزانه خود بر نمی آیید یا تفکرات خودکشی در سر می پرورانید، حتما به مشاور و روانشناس مراجعه کنین تا درمان درست رو به شما ارائه دهد.

  . باد کردن شکم
  تغییرات هورمونی در اول دوران بارداری باعث می شه تا احساس کنین شکم شما باد کرده – درست مثل اتفاقی که قبل از پریود واسه بعضی خانوما پیش میاد. به خاطر همین ممکنه احساس کنین لباس هاتون در ناحیه کمر براتون تنگ شده. این اتفاق وقتی هنوز رحم شما بسیار کوچکه اتفاق میفته.

  . تکرر ادرار در دوران بارداری
  زمان کوتاهی پس از باردار شدن، تغییرات هورمونی ایجاد شده باعث می شن تا جریان خون در ناحیه کلیه زیاد شه. این موضوع باعث می شه تا مثانه خیلی سریع پر شه و شما مجبورین خیلی زود به زود دستشویی برید. این نشونه از اوایل هفته ششم در سه ماهه اول بارداری شروع می شه.تکرر ادرار در طول بارداری ادامه داره. حجم خون در دوران بارداری زیاد میشه و باعث تولید مایعات بیشتر در بدن و جمع شدن اونا در مثانه می شه. با بزرگ شدن جنین در رحم این موضوع باعث فشار اومدن به مثانه می شه.

  . خستگی
  هنوز ثابت نشده دلیل خستگیای اول دوران بارداری در نتیجه چیه. اما احتمال داره به دلیل افزایش پشت سر هم هورمون پروژسترون باشه که روی خواب زنان باردار تاثیر میذاره. البته حالت تهوعای صبحگاهی و تکرر ادرار در طول شب هم در خستگی و بی حالی بی تاثیر نیستن.پس از ورود به سه ماه دوم بارداری، کمتر احساس خستگی دارین. البته این حس دوباره در انتهای بارداری به سراغ شما میاد چون همیشه در حال حمل وزن بیشتر از خود هستین و شبا هم راحت نمی خوابید.

  اخطار به زنان در دوران بارداری:
  ورم شدید بدن در بارداری میتونه از نشونه مسمومیت حاملگی و یا افزایش فشار خون بارداری باشه

  – اگه در دوران بارداری دچار تهوع، کاهش اشتها، استفراغ، یرقان و یا خستگی همراه با خارش پوست شدید، با دکتر خود تماس بگیرین، چون این نشونه ها می تونه نشون دهنده مشکلات کبدی باشه.

  – در دوران بارداری اگه ورم بدن یهویی و شدید باشه و یا به سرعت زیاد شدن وزن پیدا کنین، با دکتر خود تماس بگیرین، چون این نشونه ها می تونه نشون دهنده پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی) و یا افزایش فشار خون بارداری باشه.

  منبع :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *