عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط بین اقلام تعهدی و جریان­ های نقدی و سرعت گزارشگری مالی و بحران مالی شرکت ­های پذیرفته ­شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

1-3- اهمیت و ارزش پژوهش

 بحران مالی و سرانجام ورشکستگی سازمان­ها می­تواند زیان­های هنگفتی را به سهامداران، سرمایه­گذاران بالقوه،
اعتباردهندگان، مدیران، کارکنان، عرضه­کنندگان مواد اولیه، مشتریان و نظایر آن تحمیل کند (پورحیدری و کوپائی­حاجی، 1389: 34).

پژوهش­های پیشین (کوچران و همکاران[1]، 2006؛ شارپ[2] و استادنیک[3] ،2007؛ طالب­نیا و همکاران[4]، 2011؛ فدورووا و همکاران[5] ، 2013؛ خواجوی و همکاران، 1391؛ ثقفی و محمدی، 1391؛ و منصور­فر و همکاران، 1392) نشان می­دهد که واحد تجاری به‏گونه ناگهانی و غیرمنتظره‏ بحران مالی یا ورشکستگی را تجربه نمی­کند. در مراحل اولیه شروع بحران مالی ممکن می باشد یک یا چند وضعیت نامطلوب برای واحد تجاری وجود داشته‏ باشد. به عنوان نمونه، تغییر در تقاضای‏ تولید، منسوخ­شدن روش‌های‏ تولید، کاهش نقدینگی، ناتوانایی در بازپرداخت بدهی و غیره بعضی از این عوامل می باشد. بهترین وضع‏ برای شرکت این می باشد که در مراحل اولیه نشانه­های بحران مالی را شناسایی کند. اگر مشکل در همین مرحله شناسایی و رفع گردد، اعتماد عمومی دست­خوش‏ تزلزل نخواهد گردید. برطرف ساختن مشکل در مراحل بعدی باعث کاهش اعتماد عمومی‏ به شرکت می‏گردد و در نتیجه دسترسی به وجوه دشوارتر می‏­گردد و شاید شرکت ناچار به رد پروژه‏های سودآور گردد. پس، به مقصود دوری از زیان­های هنگفتی
که به واسطه بحران مالی پدید می­آید، انجام پژوهش­هایی برای شناسایی نشانه­هایی که منجر به بحران مالی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

می­گردد و نشانه­هایی که با بهره گیری از آن بتوان به مدیران، سرمایه­گذاران و سایر بهره گیری­کنندگان از صورت­های مالی در گرفتن تصمیم بهینه کمک نمود از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. افزون بر شناسایی نشانه­های بحران مالی، اطلاع یافتن به­موقع از خطر بحران مالی نیز، می‌تواند کمک زیادی برای سازمان باشد تا اقدام‌هایی پیش­گیرانه برای جلوگیری از بحران مالی­ را به­اقدام آورد.

مطالعه پیشینه، حاکی از آن می باشد که پژوهش­های زیادی در زمینه بحران مالی انجام شده می باشد اما پژوهش خاصی به مطالعه اقلام تعهدی، جریان­های نقدی، سرعت گزارشگری مالی و بحران مالی نپرداخته می باشد. پس، در عصری که شرکت­ها برای بقا با چالش­های فراوانی رو به رو هستند شناسایی عواملی که منجر به بحران­های مالی می­گردد از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.

1-4- هدف ­های پژوهش

هدف این پژوهش شناسایی معیار­های اساسی یا شاخص­هایی برای ارزیابی سلامت مالی یک واحد تجاری یا امکان تداوم فعالیت آن می باشد که می­تواند زمینه لازم را برای اطلاع­یافتن و یا پیش­گیری از بحران مالی و یا ورشکستگی یک شرکت یا سازمان فراهم ­کند. در راستای هدف مزبور، هدف­های زیر نیز می­تواند برآورده گردد:

الف. شناسایی شاخص­های هشدار­دهنده به مدیریت در خصوص وضعیت تداوم فعالیت شرکت که بر مبنای آن نیاز به اقدامات اصلاحی دارد و در صورت پاسخ مثبت، تدابیر لازم در راستای رفع مشکل آن اندیشیده گردد.

ب. شناسایی شاخص­های پیش­بینی بحران مالی که می­تواند مبنای ارزیابی عملکرد مالی و عملیاتی شرکت­ یا سازمان­ها به­مقصود تصمیم­گیری در خصوص اتخاذ تدابیر لازم واگذاری، تجدید ساختار، تغییر مدیریت ارشد و یا فروش شرکت و یا حتی اعلام ورشکستگی قرار گیرد.

پ. آگاهی­دادن به سرمایه­گذاران و تأمین­کنندگان مالی در خصوص تصمیم­گیری­های اقتصادی نسبت به خرید سهام آن شرکت­ها و یا اعطای وام و تسهیلات به آن شرکت­ها.

ت. توسعه و بسط دانش حسابداری در خصوص شاخص­های ارزیابی سلامت مالی با تأکید ویژه بر اقلام تعهدی، جریان­های نقدی و ارتباط آن­ها با سرعت گزارشگری مالی.

[1] Cochran et al.

[2] Sharpe

[3] Stadnik

[4] Talebnia et al.

[5] Fedorova et al.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤال­ های پژوهش:

نظر به اینکه هدف اصلی پژوهش حاضر، مطالعه ارتباط اقلام تعهدی، جریان­های نقدی، سرعت گزارشگری مالی با بحران مالی شرکت­ های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می باشد، برای رسیدن به این هدف، سؤال‌های اصلی زیر طراحی شده­ می باشد:

  1. آیا بین جریان­های نقدی شرکت­های سالم و شرکت­های دارای بحران مالی تفاوت معناداری هست؟
  2. آیا بین اقلام تعهدی (بر حسب اختیاری و غیراختیاری) شرکت­های سالم و شرکت­های دارای بحران مالی تفاوت معناداری هست؟
  3. آیا بین سرعت گزارشگری مالی شرکت­های سالم و شرکت­های دارای بحران مالی تفاوت معناداری هست؟
  4. آیا متغیر­های جریان­های نقدی، اقلام تعهدی و سرعت گزارشگری مالی توانایی پیش­بینی بحران مالی را دارند؟

پایان نامه مطالعه ارتباط بین اقلام تعهدی و جریان های نقدی و سرعت گزارشگری مالی و بحران مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه مطالعه ارتباط بین اقلام تعهدی و جریان های نقدی و سرعت گزارشگری مالی و بحران مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید