مطالعه تطبیقی الگوریتم های ترکیبی کارا به مقصود ارزیابی عملکرد مالی شرکت های بورس اوراق بهادار با بهره گیری از رویکرد فازی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2-9- منطق فازی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

منطق فازی با نام یک پروفسور ایرانی عجین شده می باشد. پروفسور لطفی­زاده که در جهان علم به پروفسور زاده معروف می باشد در سال 1921 در شهر باکو در جمهوری آذربایجان به دنیا آمد. مادرش یک پزشک روس و پدرش یک ژورنالیست ایرانی بود که به علت های شغلی در آنجا به سر می برد. او در سن ده سالگی به دلیل قحطی در شوروی به همراه خانواده مجبور به مراجعت به خانه­ پدری گردید و در شهر تهران در دبیرستان فعلی البرز تحصیلات متوسطه را به پایان رساند و با رتبه دوم کنکور سراسری در رشته برق و الکترونیک دانشگاه تهران مشغول تحصیل گردید تا اینکه در 21 سالگی برای ادامه تحصیل عازم آمریکا گردید. دوره فوق لیسانس را در انستیتو تکنولوژی ماساچوست واقع در شهر بوستون طی نمود. پس از آن دانشگاه کلمبیا در نیویورک را انتخاب نمود و سرانجام در سال 1949 موفق به دریافت درجه دکترای خود از این دانشگاه گردید. در 1965 نظریه بحث برانگیز منطق فازی را مطرح و دنیا را تکان داد. بطوریکه تا کنون بیش از 15000 مقاله و 3000 درخواست ثبت اختراع در این زمینه صورت گرفته می باشد. مهد منطق فازی در جهان امروز ژاپن می باشد. در این کشور دهه ی نود میلادی را دهه فازی نام نهادند.

منطق فازی در آغاز به عنوان روشی برای پردازش اطلاعات معرفی گردید که عضوهای دو مجموعه علاوه بر دو حالت قطعی عضو بودن و نبودن حالت بین این دو را نیز تعریف می­کردند. فازی به جای پرداختن به صفر و یک، از صفر تا یک را مورد مطالعه و تحلیل قرار می دهد. به اظهار دیگر مجموعه­ای که در منطق ارسطویی دارای دو عضو صفر و یک می باشد در منطق فازی به مجموعه­ای با بی­نهایت عضو که دارای مقادیری از صفر تا یک هستند تبدیل می گردد و به این شکل منطق فازی به اعمال و طرز تفکر آدمیان بیشتر نزدیک می گردد. این روش علمی، برای مدل سازی در حالات ابهام و نبود قطعیت کاربرد دارد.

فرآیند منطق فازی اساساً مستلزم 3 مرحله ی اصلی می باشد:

  1. فازی سازی: تبدیل داده های کمی به داده های کیفی در فرآیندی که به آن تصمیم­پذیری می­گویند.
  2. استنتاج فازی: ایجاد قواعد استنتاجی که مبتنی بر ارتباط بین متغیرهاست.
  3. قطعی سازی : تبدیل داده های کیفی به داده های کمی در فرآیندی که تبیین نامیده می گردد.

کاربرد نظریه مجموعه های فازی در تصمیم گیری:

مناسب بودن نظریه مجموعه­های فازی برای مقابله با موضوعات ابهام­دار نظر بسیاری از پژوهشگران را به خود جلب کرده می باشد. نظریه سیستمها، نظریه اتومات، پزشکی، هوش مصنوعی و الگوشناسی و امروزه حسابداری از حوزه های کاربرد این نظریه می باشد. بلمن[1] و  لطفی­زاده اولین کسانی بودند که در یک محیط فازی برای تصمیم­گیری در سال1970 یک روش شناسی رسمی اظهار کردند. به دنبال آنها کاربرد این نظریه در تصمیم گیری فراگیر گردید.

 نظریه ی مجموعه های فازی و حسابداری

به علت های مختلف نظریه فازی مورد توجه حسابداران می باشد، مانند اینکه می­تواند یک چارچوب ریاضی فراهم کند که در آن مفاهیم فازی حسابداری همچون انحراف ناچیز، اشتباه با اهمیت و … مورد مطالعه قرار گیرند. لذا حسابداران با بهره گیری از این نظریه قادر خواهند بود ابهاماتی را که تا به امروز نادیده می گرفتند، به صورت ریاضی درآورده و محاسبه کنند. واتر[2] می گوید که “حسابدار معمولاً در موقعیتی قرار می گیرد که بایستی تقاضای زیادی را پاسخگو باشد، این در حالی می باشد که بعضی از تقاضاها فقط به صورت مبهم قابل شناسایی می باشد.

به علاوه ابهام در حسابداری، سیستم­­های حسابداری و تصمیمات تجاری را نیز تحت تأثیر قرار    می­دهد. به عنوان مثال، استفنز[3]، دیلارد[4] و دنیس[5] در مطالعه­ای که انجام دادند ، نظاره کردند که ابهام در بیانیه­های حسابداری می تواند فعالیتهای مؤسسات را تحت تأثیر قرار دهد. غفلت از ابهام در تجزیه و تحلیلهای تصمیم­گیری حسابداری، ممکن می باشد سبب ناقص شدن تحلیل گردد. برای مثال مارش[6] تبیین می دهد که غفلت از ابهامات موجود در انتخاب سیستمهای اطلاعاتی (مانند سیستمهای حسابداری) ممکن می باشد که موجب ناقص شدن کار شده و بالقوه گمراه کننده باشد.

همچنین، نظریه فازی نیاز به داده­های دقیق را در تصمیم­گیری کاهش می­دهد. زیرا می­توان با    تخمین­های غیردقیق مقادیر متغیرها، روابط بین آنها و مقادیر احتمالات را تعیین نمود. برای مثال، تخمین منافع حاصل از قوانین دولتی  یا سرمایه­گذاری در یک پروژه عام­المنفعه می­تواند مقادیری زبانی مانند تقریباً 800 هزار ریال و نزدیک به 1000000 ریال به خود بگیرد. تخمین­ها می تواند به شکل دیگری مانند “زیاد”، “متوسط”، “کم” یا به اشکال دیگری هم به نمایش درآید.

کاهش نیاز به اندازه­گیری­های دقیق مرتبط بودن تجزیه و تحلیلهای حسابداری را افزایش می­دهد، زیرا اگر این طور نباشد از اقلام مربوط صرفاً به دلیل آنکه قابل اندازه­گیری دقیق نیستند، صرفنظر خواهد گردید. در پژوهشی که توسط اینگرم[7] در خصوص مقایسه هزینه و منفعت حسابداری انجام گردید، مشخص گردید که بعضی هزینه­ها صرفاً به دلیل مشکل بودن اندازه­گیری نادیده گرفته می شوند. کپلن[8] می­گوید: معیارهای عملکرد اکثراً بر نتایج عملیاتی کوتاه­مدت تمرکز دارد و از اثرات بلند مدتی که در اندازه­گیری آنها مشکل­تر می باشد، صرفنظر می­گردد. ایشان همچنین می­گوید که در مدلهای نمایندگی منافع عدم تمرکز نادیده گرفته     می­گردد و در نتیجه می­تواند در قیاس با موقعیتهای شرکت­های بزرگ گمراه کننده باشد. سوم آنکه برخلاف مجموعه­های عادی، نظریه مجموعه­های فازی قاعده مستثنی کردن حد وسط و منطق دو ارزشی را رها   می­کند. در نتیجه نیازی به طبقه­بندی دوگانه اهداف حسابداری که عموماً غیرواقعی و ساختگی هستند، نخواهد بود. بسیاری از اهداف حسابداری دو ارزشی نیستند. آیا بیطرفی یک مفهوم دو ارزشی می باشد؟ یا انحرافات قابل کنترل یا اهمیت و….

چهارم آنکه، حسابداران می توانند با مستثنی کردن حد وسط، از نتیجه­گیری غیر قابل قبول اجتناب نمایند. با بهره گیری از مستثنی کردن قانون حد وسط، حسابدار ممکن می باشد نتیجه بگیرد که تمامی انحرافات بهای تمام شده کوچک و بی­اهمیت هستند. این نتیجه گیری با منطق جور در نمی­آید.

[1] Lelman

[2] Vatter

[3] Stephens

[4] Dillard

[5] Dennis

[6] March

[7] Ingeram

[8] Kaplan

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤال ­های پژوهش:

  1. آیا معیارهای مبتنی بر ارزش نسبت به معیارهای سنتی حسابداری محتوای اطلاعاتی بیشتری دارند؟
  2. آیا با بهره گیری از ترکیب معیارهای مبتنی بر ارزش و معیارهای سنتی حسابداری می توان مدلی جدید در اندازه­ گیری عملکرد مالی شرکت­ها ارائه نمود؟

پایان نامه مطالعه تطبیقی الگوریتم های ترکیبی کارا به مقصود ارزیابی عملکرد مالی شرکت های بورس اوراق بهادار با بهره گیری از رویکرد فازی

پایان نامه مطالعه تطبیقی الگوریتم های ترکیبی کارا به مقصود ارزیابی عملکرد مالی شرکت های بورس اوراق بهادار با بهره گیری از رویکرد فازی

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید