عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط بین اقلام تعهدی و جریان­ های نقدی و سرعت گزارشگری مالی و بحران مالی شرکت ­های پذیرفته ­شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2-1- بحران مالی

بر طبق پژوهش­های پیشین (آلتمن[1]، 1968؛ کوچران و همکاران، 2006؛ شارپ و استادنیک، 2007؛ طالب­نیا و همکاران، 2011؛ فدورووا و همکاران، 2013؛ خواجوی و همکاران، 1391؛ ثقفی و محمدی، 1391؛ و منصور­فر و همکاران، 1392) یکی از عواملی که تداوم فعالیت را دچار مشکل می­­کند وجود یا احتمال وجود بحران مالی و ورشکستگی می باشد.

مقصود از بحران مالی اختلال­هایی می باشد که در کارکرد نظام­های مالی سازمان رخ می­دهد و موجب آشفتگی اساسی در سازمان از قبیل مفقود شدن اسناد مالی با اهمیت، جعل اسناد مالی، وارد شدن خسارات شدید مالی، اختلاس، محقق­نشدن درآمد­ها، افزایش غیرمترقبه هزینه­ها، از بین رفتن منابع تأمین وجوه، شیوع رشوه و
بلوکه­کردن دارایی­ها می­گردد (یاراحمدی­خراسانی، 1384: 45). در ادبیات مالی تعاریف متفاوتی از بحران مالی ارائه شده می باشد. به عنوان نمونه، بحران مالی هر رویداد غیر­منتظره­ای می باشد که سبب اختلال و آسیب جدی مالی، فیزیکی و سرانجام انحلال سازمان و مخدوش­شدن چهره سازمان نزد افکار عمومی می­گردد (کاش[2] و دارلینگ[3]، 1998: 179). شالف و همکاران[4](2003) بحران مالی را موقعیتی غیر­عادی می­دانند که خطر فوق­العاده­ای را به شرکت تحمیل می­کند و آثار زیان­بار آن در صورتی که بدرستی مدیریت نشود تمام سازمان را فرا خواهد گرفت و سرانجام منجر به ورشکستگی شرکت خواهد گردید (شالف و همکاران، 2003: 29).

از نظر داویس[5](2005) بحران مالی یک اتفاق برنامه ریزی نشده­ای (اما نه الزاماً غیرمنتظره) می باشد که نیاز به اتخاذ تصمیم­های راهبردی و سریع دارد و اتخاذ تصمیم­های نادرست در این شرایط منجر به وارد شدن آسیب جدی به شرکت خواهد گردید (داویس، 2005: 69).

ماده 412 اصلاحیه قانون تجارت مصوب سال 1347، بحران مالی و ورشکستگی را این­گونه تعریف کرده می باشد: «ورشکستگی تاجر یا شرکت تجارتی در نتیجه توقف از تأدیه وجوهی که برعهده اوست، حاصل می‏گردد. پس ریسک ورشکستگی عبارت می باشد از احتمال اینکه یک تاجر یا شرکت نتواند در آینده وجوهی را که متعهد به پرداخت آن می باشد، پرداخت کند» (منصور، 1379: 61).

برای شناخت بهتر بحران­های مالی، افزون بر تعاریف آن­ها، بایستی به ویژگی­های مشترک بحران­های سازمانی به تبیین زیر نیز توجه نمود (الیوت و همکاران[6]، 2005: 337-336):

 • بحران­ها اکثریت ذینفعان سازمان را تحت تأثیر قرار می­دهد.
 • در زمان بحران فشار زمانی برای پاسخ اضطراری هست.
 • یک بحران معمولاً از یک اتفاق غیر­منتظره نشأت می­گیرد.
 • بحران شرایط مبهمی را به­وجود می­آورد که عوامل و تأثیرات بحران را نامشخص می­سازد.
 • بحران تهدیدی جدی برای هدف­های راهبردی سازمان می باشد.

با در نظر داشتن تعاریف بحران و ویژگی­های ذکر گردیده در بالا، در این پژوهش شرکت­هایی به عنوان شرکت­های دارای بحران مالی در نظر گرفته ­می­گردد که مشمول ماده 141 قانون تجارت شده­اند و پس، می­توان گفت بحران مالی هر رویدادی می باشد که می­تواند شروع شکست یک شرکت یا سازمان باشد.

2-2-1-1- علت های بحران مالی

بحران مالی نشانه­ای از شکست بنگاه اقتصادی می باشد که در این راستا درک صحیح و شناخت علت های پدیدآورنده بحران مالی به­وسیله مدیریت­مالی شرکت­ها بسیار ضروری و با اهمیت می باشد. اگر مدیران مالی آگاهی کافی از علل و علت های به­وجود آورنده بحران مالی داشته ­باشند، می­توانند با شناسایی به­موقع علائم بحران مالی در شرکت، قبل از سقوط شرکت، مدیریت را آگاه سازند و راه­کار­های پیش­گیرانه را ارائه کنند (جبارزاده­کنگرلویی و همکاران، 1388: 62).

نیوتن[7] (1998)، علت های بحران مالی را به­گونه کلی به دو دسته علت های‏ درون­سازمانی و برون­سازمانی تقسیم کرده می باشد. از نظر وی، علت های برون­سازمانی خارج از کنترل مدیریت و شامل ویژگی­های نظام اقتصادی، رقابت، تغییرات در تجارت و بهبودها و انتقالات در تقاضای‏ عمومی، نوسانات تجاری، تأمین مالی و اتفاقات ناگهانی به تبیین زیر می باشد (نیوتن، 1998: 34-33):

 1. ویژگی­های نظام اقتصادی: مدیریت شرکت بایستی پذیرای تغییرات رخ داده در ساختار اقتصادی باشد.
  شرکت­های بزرگ دارای سازمان هستند اما شرکت­های کوچک­تر بیش­تر در معرض خطر ورشکستگی قرار دارند، زیرا شرکت­های بزرگ بهتر می‏توانند در شرایط نبود ثبات بازار مقاومت کنند.
 2. رقابت: یکی از علت های بحران مالی رقابت می باشد. بعضی شرکت­ها به دلیل نداشتن توانایی لازم برای تطابق با محیط رقابتی از چرخه رقابت خارج می­شوند که راه­حل تطابق با محیط رقابتی می­تواند مدیریت کارا باشد.
 3. تغییرات در تجارت و بهبودها و انتقالات در تقاضای‏ عمومی: اگر شرکت‌ها از بکارگیری روش­های مدرن و شناخت وسیع و به­موقع خواسته‏های مصرف‏کننده جدید ناتوا­ن­باشند، شکست‏ خواهند خورد.
 4. نوسانات تجاری: مطالعات نشان داده می باشد که ناسازگاری بین‏ تولید و مصرف، ­استخدام نکردن، کاهش در اندازه فروش، سقوط قیمت­ها و غیره باعث افزایش تعداد شرکت‌های ورشکسته شده می باشد.
 5. تأمین مالی: معضلات مرتبط با تأمین مالی، بیشتر از شرایط اقتصادی باعث ورشکستگی شرکت‌های‏ کوچک می‏گردد.
 6. اتفاقات ناگهانی: بعضی عوامل بسیار فراتر از کنترل شرکت می باشد مانند رویدادهای طبیعی. اتفاقات ناگهانی در همه جوامع صرف نظر از نظام خاص‏ اقتصادی آن­ها دیده می‏گردد.

نیوتن (1998)، علت های درون­سازمانی بحران مالی واحدهای‏ تجاری را عواملی می‏داند که می‏توان با بعضی اقدامات واحد ­تجاری‏ از آن­ها جلوگیری نمود. اغلب این عوامل ناشی از تصمیم‌گیری اشتباه می باشد و مسئولیت آن­ را بایستی به­گونه مستقیم متوجه خود واحد تجاری‏ دانست. علت های درون­سازمانی شامل ایجاد و توسعه بیش از اندازه اعتبار، مدیریت ناکارا، سرمایه ناکافی و خیانت و تقلب به تبیین زیر می باشد (نیوتن، 1998: 35-34):

 1. ایجاد و توسعه بیش از اندازه اعتبار: اگر شرکت، اعطای اعتبار به مشتریان را بیش از اندازه توسعه بخشد، در دریافت دیون از بدهکاران دچار مشکل می‏گردد.
 2. مدیریت ناکارامد: آموزش کافی­ندیدن، تجربه، توانایی و ابتکار مدیریت، واحد تجاری را در باقی­ماندن در عرصه رقابت و فن­آوری دچار مشکل می‏سازد. بیش­ترین تعداد ورشکستگی‌ها به این دلیل بوده‏اند. نبود همکاری و ارتباط مؤثر مدیریت با افراد حرفه‏ای، واکنش نامناسب و تصمیم­گیری نادرست در مواقع بحران مالی هم در این‏ طبقه قرار می‏گیرد.
 3. سرمایه ناکافی: در صورتی که سرمایه کافی نباشد شرکت ممکن‏ می باشد قادر به پرداخت هزینه‏های عملیاتی و تعهدات اعتباری در سررسید نباشد.
 4. خیانت و تقلب: تعداد اندکی از بحران­های مالی و ورشکستگی‌ها با برنامه‏ریزی، ساختگی و بر اثر تقلب می باشد.

[1] Altman

[2] Kash

[3] Darling

[4] Shaluf et al.

[5] Davies

[6] Elliot et al.

[7] Newton

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤال­ های پژوهش:

نظر به اینکه هدف اصلی پژوهش حاضر، مطالعه ارتباط اقلام تعهدی، جریان­های نقدی، سرعت گزارشگری مالی با بحران مالی شرکت­ های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می باشد، برای رسیدن به این هدف، سؤال‌های اصلی زیر طراحی شده­ می باشد:

 1. آیا بین جریان­های نقدی شرکت­های سالم و شرکت­های دارای بحران مالی تفاوت معناداری هست؟
 2. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 3. آیا بین اقلام تعهدی (بر حسب اختیاری و غیراختیاری) شرکت­های سالم و شرکت­های دارای بحران مالی تفاوت معناداری هست؟
 4. آیا بین سرعت گزارشگری مالی شرکت­های سالم و شرکت­های دارای بحران مالی تفاوت معناداری هست؟
 5. آیا متغیر­های جریان­های نقدی، اقلام تعهدی و سرعت گزارشگری مالی توانایی پیش­بینی بحران مالی را دارند؟

پایان نامه مطالعه ارتباط بین اقلام تعهدی و جریان های نقدی و سرعت گزارشگری مالی و بحران مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه مطالعه ارتباط بین اقلام تعهدی و جریان های نقدی و سرعت گزارشگری مالی و بحران مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید