آیا میدانستید در خانه هم می شود دندانها را سفید کرد | بیماری

  No Comments سلامتی

  داشتن دندانایی مثل مروارید نشونه ای از سلامتی و بهداشت شخصی بوده، هم اینکه واسه لبخندی قشنگتر و دوست داشتنی، خیلی خوبه. اگه دندون هاتون به حدی که می خواین، سفید نیس، روشی واسه سفیدتر کردن اونا در منزل

  هست. هرچند هیچ کدوم از این راه ها به اندازه سفید کردن دندانا به وسیله دندانپزشک به درد بخور نیس، اما بازم به سفید کردن دنداناتون با هزینه ای کم کمک می کنه. البته قبل از به کار گیری این روش ها با دندانپزشکتان مشورنپت کنین تا مطمئن شید این روش ها مشکلی واسه سلامت دندون های شما جفت و جور نمی کنه. در ادامه به بررسی روشای سفید کردن دندانا در خونه می پردازیم.

  ۱) سفید کردن دندون با به کار گیری چسبای سفید کننده

  این نوارها یا چسبا یکی از راههایی هستن که می شه واسه سفید کردن دندانا از اونا استفاده کرد. روش استفاده و نکاتی که هنگام استفاده باید رعایت کنین، شامل:

  1. به کار گیری شکلای جور واجور مناسب – از چسبا و نوارهایی استفاده کنین که مجوزهای و استانداردهای لازم رو داشته و هم اینکه بدون دی اکسید کلر (chlorine dioxide) باشن. دی اکسید کلر خود به مینای دندون آسیب میرسونه.
  2. مسواک زده و نخ دندون بکشین – قبل از به کار گیری چسبا مسواک بزنین، مسواک زدن و به کار گیری نخ دندون جرمایی که مانع سفید شدن دندون می شن رو از روی دندون برمی دارن.
  3. گزاشتن چسبا و نوار برروی دندون – این نوارها رو بادقت و محکم برروی دندون خود بذارین. با کشیدن دست برروی چسبا از محکم شدن اونا مطمئن شین. چسبا رو بسته به مدتیکه روی راهنمای چسب مورد نظر نوشته در جای خود بذارین.
  4. شستن دهن و دندون – دهنتون رو تا زمانیکه ژل روی چسبا پاک نشده، بشورید. این چسبا رو تا مدتیکه روی اونا بیان شده، استفاده کنین. اگه چسبا رو بدرستی و از روی دستورات اونا مصرف کنین، تا چهار ماه اثر اونا باقی می مونه.

  ۲) سفید کردن دندون با به کار گیری خمیردندانا و ژلای سفید کننده

  خمیردندانا و ژلای سفید کننده، یکی دیگه از راه ها و وسایل سفید کردن دندانا هستن. روش استفاده و نکاتی که هنگام استفاده باید رعایت کنین، شامل:

  • انتخاب نوع مناسب – از خمیردندانا و ژلای دارای تاییده و استاندارد استفاده کنین. قبل از استفاده طرز مصرف اونا رو از روی جلد بررسی کنین. بعد با اونا شروع به مسواک زدن کنین و این کار رو دست کم تا دو دقیقه ادامه بدین. از این خمیردندانا مانند بقیه خمیر دندون ها و بسته دستورالعمل اونا استفاده کنین.

  ۳) سفید کردن دندون با به کار گیری آب اکسیژنه

  آب اکسیژنه یکی از روشای ارزون تر واسه سفید کردن دندون هاس. به کار گیری آب اکسیژنه واسه سفید کردن دندانا یکی از روشای تایید شده به وسیله جامعه دندون پزشکان آمریکاس. آب اکسیژنه عموما واسه درمان زخم ها استفاده میشن، بااینحال از اون می شه واسه حفظ سلامت دندانا استفاده کرد. می تونین محلولای ۳ درصد این ماده رو از داروخانه ها جفت و جور کنین. واسه سفید کردن دندانا اونا رو به شکل ۵۰/۵۰ با آب مخلوط کنین. مثلا ۳۰ میلی لیتر آب رو با ۳۰ میلی لیتر آب اکسیژنه مخلوط کرده و شروع به شستن دندون هاتون کنین. بعد از شستشوی دندون با آب اکسیژنه اونو بیرون ریخته و دهنتون رو با آب بشورید. بعد از اون دندانهایتان رو مسواک بزنین.

  ۴) سفید کردن دندون با به کار گیری جوش شیرین

  جوش شیرین یکی دیگه از موادیه که به سفید شدن دندانا کمک می کنه. مسواکتان رو با آب خیس کرده و کمی جوش شیرین برروی اون بریزین. دندون هاتون رو به مدت دو دقیقه با با جوش شیرین مسواک کنین. بعد دهنتون رو شسته و دهن رو از جوش شیرین تخلیه کنین. واسه نتیجه گیری بهتر اینکار رو ۱ تا ۲ دوبار در هفته انجام بدین. استفاده زیادتر از اندازه از این روش باعث آسیب دیدن مینای دندون می شه. هم اینکه اگه هنگام به کار گیری این روش احساس سوزن سوزن شدن کردین، به دندانپزشک مراجعه کنین چراکه ممکنه دندون هاتون پوسیده باشن.

  ۵) سفید کردن دندون با محلولی از جوش شیرین و آب اکسیژنه

  این مخلوط به تمیزی و سفیدی دندون ها کمک می کنه. واسه ساختن این محلول حدود ۱۰ میلی گرم آب اکسیژنه و ۱۵ میلی گرم جوش شیرین رو با هم مخلوط کنین. می تونین این مقادیر رو کم و زیاد کنین تا اندازه مناسبی واسه خود بدست بیارین. مقداری خمیر دندون نعنایی هم واسه بهتر شدن این محلول می تونین با اون مخلوط کنین. کمی نمک هم می تونین به اون اضافه نماییند، اما در این مورد زیاده روی نکنین. تموم دندون هاتون رو به این مخلوط آغشته کرده و بذارید واسه دو دقیقه برجای بمونه و پس از اون دهن رو شسته و مسواک بزنین.

  پیشنهادا و تذکراتی واسه داشتن دندانایی سفید

  • روزانه دست کم دوبار مسواک بزنیو هم اینکه نخ دندون کشید. هرچند مسواک زدن و نخ دندون نمی تونن زردی فعلی رو برطرف کنه اما از مشکلات آینده جلوگیری می کنه.
  • از دهانشویها استفاد ه کنین. دهانشویه با کشتن باکتریا و تقویت دندانا هم به سلامت دندانا کمک کرده و هم بوی بد دهن رو نابود می کنه.
  • بطور منظم به دندانپزشک مراجعه کنین. مراجعه به دندانپزشک و بررسی و بازسازی بموقع و پیشگیری کننده دندانا به حفظ سلامت و بهداشت عمومی دندانا کمک می کنه. دندون هاییکه بطور جدی آلوده شدن با روشای حرفه ای بسیار بهتر سفید می شن.
  • بیاد داشته باشین داشتن دندونای سفید خیلی خوبه، اما تا زمانیکه دندون هاتون سالمه، سفید بودن و یا نبودن اون زیاد مهم نیس. واسه سفید کردن دندانا به سلامتی دندانهایتان آسیب وارد نکنین.
  • دندانهایتان رو بشدت مسواک نزنین چراکه باعث آسیب دیدن مینای دندون می شه.
  • هنگام روند سفید کردن دندون، آب اسیکژنه رو نخورین. خوردن آب اکسیژنه می تونه باعث تهوع، سوزش و حتی مرگ شه.
  • اگه زخم در دهن خود دارین، آب اکسیژنه می تونه باعث سوزش زخما و سفید شدن اونا شه، اگه این دو امر رو مشاهده کردین نگران نشید عموما نرماله.
  • از روشای شامل جوش شیرین زیاد استفاده نکنین، چراکه می تونه باعث مینای دندون شه.
  • اگه ارتدنسی و یا هر چسب دیگری برروی دندون دارین، از جوش شیرین استفاده نکنین چراکه جوش شیرین می تونه چسب اونا رو آب کنه.
  • مقادیر زیادی آب اکسیژنه مصرف نکنین چراکه می تونه باعث آسیب دیدن مینای دندون شه.
  • منبع-http://rastineh.ir/

  منبع : hidoctor.ir

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *