آیا میدانستید نوشابه باعث قد کوتاهی می شود؟ | رژیم غذایی

  No Comments سلامتی

  میدونستین نوشابه باعث قد کوتاهی می شه؟

  میدونستین نوشابه باعث قد کوتاهی می شه؟ 

  تیتر ما کمی عجیبه اما بدیش اینه حقیقت داره و نوشابه در قد و قامت تاثیر داره.در ادامه مطلب با ما همراه باشین. بلند شدن قد کودکتون، نگرانی ذهنی تون شده. فکر می کنین به خاطر این که همسرتون قد کوتاهی داره، باید هرچه زودتر آمادگی لازم رو انجام بدین. اونو کلاسای جور واجور ورزشی مثل بسکتبال و والیبال ثبت نام کردین.

  ممکنه افزایش قد در بعضی افراد تا بیست سالگی هم ادامه یابد، اما بعد از اون سن، نه دارویی هست که رشد قد رو زیاد کنه و نه مکملا اینجور تاثیری می ذارن، پس مکملا یا بقیه روشی که در ماهواره تبلیغ می شه، اصلا اثری در افزایش رشد ندارن.

  جفت و جور دارو فقط از داروخونه

  چیزی که باید مردم دقت کنن، این که هر دارویی که از دید علمی تایید شده باشه، به داروخانه ها راه پیدا میکنه. مردم مطمئن باشن، داروهایی که خارج از این کانال عرضه می شه، با این که کمتری چیزای لازم رو واسه تاثیر گذاری نداره، واسه سلامت مضر بوده، ممکنه اثرات برعکس داشته باشن.

  در تعیین قد افراد دو عامل مهم اثر میذاره، مهم ترین عامل ژنتیکه که تاثیر اون در جمعیتای جور واجور بین ۶۰ تا ۸۰ درصد متغیره. در کنار ژنتیک، عوامل محیطی شامل تغذیه، روش زندگی، اندازه خواب، فعالیت بدنی، آب و هوا و محیط زندگی هم در رشد قدی تاثیر گذاره.

  مصرف مکملا فراموش نشه

  تا چهار سالگی ۵۰ درصد رشد قدی، از چهار تا هشت سالگی ۳۰ درصد و بعد از اون تا سن بلوغ یعنی هیجده سالگی، ۲۰ درصد از رشد قدی اتفاق میفته. در واقع هیجده سالگی زمان پایان رشد قدی افراده.کلا، روند رشد رو این طور میشه گفت که در انتهای استخوانا نقاطی به نام صفحات رشد هست.

  این صفحات تا هیجده سالگی حالت غضروفی داره و دلیل می شه رشد ادامه یابد و پس از اون، شکل استخوانی به خود میگیره که اصطلاحا می گن صفحات رشد بسته شده و رشدی بعد از اون اتفاق نمی افته. هر درمانی از طرف دکتر متخصص، قبل از بسته شدن صفحات رشد در هیجده سالگی یا بعضی وقتا بیست سالگی نتیجه بخشه و بعد از این سن، هیچ دارو یا مکملی موثر نیس.

  داروها و مکملا، کلی تاثیرشون تا هیجده سالگیه. مکملای رشد عبارتند از فرآورده های شامل اسیدهای آمینه، کلسیم، ویتامینD، منیزیم، فسفر، فلوئور، زینک یا ترکیبی از اونا. این ترکیبا در بعضی آدما به عنوان مکمل درمان به وسیله دکتر متخصص پیشنهاد می شه.

  داروهای هورمونی قبل از بلوغ در افزایش قد تاثیر گذاره : مهم ترین عامل رشد قد، هورمون رشد است که در بدن تولید و ترشح می شه. اگه در سنین کمتر از هیجده سالگی کمبود هورمون به وسیله دکتر متخصص تشخیص داده شه، میشه با تجویز هورمون رشد تا حدود مشخصی، رشد قدی رو تحریک کرد.

  داروهایی که کوتاهی قد می آورد

  حال ببینیم مصرف چه داروهایی می تونه دلیل کوتاهی قد شه. بعضی وقتا فرد به دلیل دچار شدن به مریضی، داروی خاصی استفاده می کنه. اگه مصرف دارویی به وسیله دکتر تشخیص داده شد، دکتر این مضرات رو در نظر گرفته و نباید از مصرف اون نگران بود، اما کلا، مصرف بیشتر از اندازه یا طولانی بعضی داروها مانند کورتون در سنین رشد مضره، البته نباید به دلیل ترس از مشکل در رشد، دارو رو کنار گذاشت.

  تنها کاری که باید بکنیم تا بیشترین اثر مثبت و کمترین مضرات رو از مصرف یه دارو بگیریم، اینه که دارو رو برابر تجویز دکتر و دستورات اون و هم اینکه با مشاوره داروساز مصرف کنیم.

  رشد قد,افزایش قد

  بعد از هیجده سالگی، هیچ مکمل و دارویی باعث افزایش رشد قد نمی شه

  نوشابه، قد رو می خوره

  الان میبینیم کودکان نوشابه و بیسکویت مصرف می کنن. چیجوری این مواد قبل از بلوغ می تونه از رشد جلوگیری کنه؟ تحقیقات روی دوقلوهای همسان نشون میده تغذیه بر رشد قدی افراد تاثیر میذاره. نوشابه به طور خاص مانع جذب کلسیم می شه

  و از این روش می تونه باعث کاهش رشد قد یا کوتاه قدی شه، مضاف بر این که نوشابه گازدار باعث پوکی استخون و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون می شه. پس پیشنهاد می کنیم مصرف این جور مواد تاحد ممکن محدود شه.

  بلند قدی، هدیه آفتاب

  قرار گرفتن در برابر آفتاب می تونه در افزایش قد اثر داشته باشه، سنتز ویتامین D در بدن، تحت تاثیر نور آفتاب اتفاق میفته. ویتامین D به نوبه خود دلیل افزایش جذب کلسیم می شه. کلسیم ماده اولیه ساخت استخون و یکی از مهم ترین عوامل رشد قده. وقتی که در برابر آفتاب قرار می گیرین، تولید ویتامین D و جذب کلسیم در بدن زیاد می شه و این عامل می تونه به رشد کمک کنه.

  مهم ترین چیزی که باید به اون توجه شه، اینه که در رشد قد افراد ژنتیک عامل غالبه اما واسه رشد بهتر، تغذیه سالم، مصرف پروتئین و ورزش هم می تونه اثر داشته باشه. در کنار اینا، ویتامین D، کلسیم، زینک و منیزیم هم به رشد قدی کمک می کنه.

  ورزش بلند قدتون می کنه؟

  بعضی تحقیقات نشون میده، بچه های ورزشکار کمی بلند قدتر از دیگر بچه ها هستن. اما اینجور مشاهداتی تاثیر ورزش کردن رو در بلند قدی تایید می کنه؟ تحقیقات انجام شده نشون میده ممکنه ساعات متمادی مصرف انرژی،

  زمان خواب رو زیاد کنه و در نتیجه زمینه ای مناسب واسه تولید هورمون رشد به وجود بیاد. از طرف دیگه بچه های بلند قد نسبت به بچه های کوتاه تر، گزینه های مطلوب تری واسه ورزش هستن.

  با این حال نمیشه ورزش رو دلیلی واسه بلند قدی کودکان دونست، با این وجود نبایدمنکر تاثیر اون بر محکم شدن توده استخوانی شد. ورزش با افزایش فشاری به طور کامل طبیعی بر استخون بندی بدن، کمک می کنه بدن کلسیم مورد نیازش رو تا ده سال آینده تأمین کنه. شاید ورزش همراه با افزایش قد نباشه، اما تراکم استخون ها رو به ارمغان می آورد.

  .

  منبع :gahar.ir

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *