آیا میدانید بیماری ها روی IQ شما هم تاثیر می گذارند؟ | بیماری

  No Comments سلامتی

   

   

  شکلای جور واجور مریضی ها و عفونتا ، علاوه بر اینکه به سلامت جسمی ما آسیب وارد می کنن، می تونن روی ظرفیت ذهنی (هوش یا IQ) ما هم تاثیر بذارن.

  محققان در مطالعه ای جدید که در این مورد انجام شده به این نتیجه رسیدن که بیماریا روی مغز و توانایی شناختی ما تاثیر گذارن ، اما بعضی بیماریایی که به اندازه کافی شدید بوده و نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارن می تونن توانایی شناختی مریض رو به طور کل دچار مشکل کنن.

   

  هر کسی در طول زندگی اش می تونه به مریضی و عفونت گرفتار شه، مثلا عفونت معده، مجاری ادراری یا پوست، نتیجه این تحقیق نشون داد که نگرانی مریض بعد از درمان مریضی حتما پایان پیدا نمی کنه.

  بنراس توضیح میده: انگار تاثیر سیستم ایمنی بدن روی مغز به حدیه که سالها پس از درمان مریضی و عفونت هم باقی می مونه، به خاطر همین بعد از چند سال هم آزمون IQبرای اندازه گیری توانایی شناختی فرد انجام شده.

  این تحقیق که در نوع خودش بسیار بزرگه، ۱۹۰۰۰۰ نفر رو در دانمارک که بین سالای ۱۹۷۴ و ۱۹۹۴ متولد شدن رو مورد بررسی قرار داده. IQ این افراد بین سالای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ آزمایش شد. سی و پنج درصد از این افراد قبل از آزمون IQ دست کم یه بار به دلیل دچار شدن به یه مریضی یا عفونت راهی بیمارستان شده بودن.

  آدمایی که به دلیل دچار شدن به عفونت پنج بار یا بیشتر به بیمارستان رفته بودن نمره IQ اونا به اندازه ۹.۴۴ پایین تر از متوسط اون بود.

  بنراس اشاره میکنه:عفونت می تونه مستقیما روی مغز تاثیر بزاره، اما باید بدونین که التهابای محیطی هم روی مغز و ظرفیت ذهنی ما تاثیر گذارن.

  این تحقیق در مجله the journal PLOS ONE منتشر شده.

   

  این مطلب به وسیله تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده و به کار گیری اون فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجازه.

  منبع : hidoctor.ir

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *