آیا میدانید خوش بو کننده های هوا چقدر مضر هستند؟ | بیماری

  No Comments سلامتی

  : درصد خیلی از مردم جهان مخصوصا افراد معتاد واسه خوش بو کردن هوای منزل شون از خوش بو کننده های هوا استفاده میکنن،اما افسوس از اینکه این خوش بو کننده بسیار ضرر دارن و میتونن سلامت افراد رو به خطر بندازند.موادی که در این خوش بو کننده استفاده میشه،از مواد مضر در جهان واسه استفاده در هر چیزیه.

  خوشبوکننده‏ های هوا از بین برنده بوی نامطبوع نیستن بلکه گازها و مواد شیمیایی تند اونا موجب می شه بوهای نامطبوع به مشام نرسه .

  امروزه در خیلی از خودروها، منازل و محیطای کاری واسه رفع بوی نامطبوع هوا از نوعای جورواجور اسپریای خوشبو کننده با رایحه شکلای جور واجور گلا و میوه ها تا بوی وانیل و کاکائو هم استفاده می شه. مواد خوشبو و تازه کننده هوا که باعث می شه ادما از نفس کشیدن لذت ببرن، اما غافل از این که گازها و مواد شیمیایی و سمی که در این خوشبوکنندها هست می تونه در دراز مدت سیستم تنفسی رو مریض کنه.

  خوشبوکننده‏ ها از بین برنده بوی نامطبوع نیستن بلکه گازها و مواد شیمیایی تند اونا موجب می شه بوهای نامطبوع به مشام نرسه . در نتیجه با رعایت بهداشت فردی و حفظ پاکیزگی منزل و برطرف کردن دلیل اصلی ایجاد بوی بد میشه از منتشر کردن بوهای ناخوشایند جلوگیری کرد.

  خوشبوکنندهای هوا کدوم بیماریا رو شدید شدن می کنن ؟

  -آسم

  تنگی نفس

  -آلرژی

  – آمفیزم (مریضی تنفسی)

  -برونشیت طولانی

  مضرات خوشبوکنندهای هوا واسه افراد سالم در کوتاه مدت :

  -خارش

  -عطسه

  آبریزش بینی

  -سرفه

  مضرات خوشبوکنندهای هوا واسه افراد سالم در دراز مدت :

  -تنگی نفس

  -خس خس سینه

  کارکرد مواد خوشبوکننده  هوا چیجوریه؟

  این مواد به محض اسپری شدن در هوا، سلولای موجود در مخاط بینی رو تحریک کرده و به جریان خون راه پیدا میکنن. مواد التهابی از این روش خود رو به سلولای عضلانی مجاری تنفسی فوقانی و تحتانی می رسونن و مخاط ریه رو دچار التهاب کرده و اون طور که روی موشا آزمایش شده، باعث بروز مشکلات عصبی هم می شن . نگفته نمونه عطر و ادکلن هم از این موضوع مستثنا نیستن.

  به گفته کارشناسان، حساسیت پذیری مجاری هوایی با افزایش سن تغییر می کنه و هر چی دفعات استفاده و مدت تماس با این گونه مواد بیشتر باشه، خطرات و مشکلات ایجاد شده بر اثر به کار گیری این مواد هم افزایش پیدا می کنه. این قضیه در مورد اسپریای خوشبو کننده دهن هم صدق می کنه و مشکلات مشابهی رو واسه آدما به دنبال داره .

  مهم ترین آسیب خوشبو کننده های هوای بدون مجوز

  تحقیقات نشون داده بعضی خوشبو کننده های بی نام و نشانی که به دور از تاییدیه وزارت بهداشت وارد کشور می شن و فت و فراوون در بازار با قیمتای ارزون به فروش می رسن، شامل مواد فوق العاده سمی هستن که به ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن ما منجر می شن. دوز بالای موادی مثل اتیل استات و بنزآلدئید که در این خوشبوکنندها هست یه جور نوروتوکسین یا سم حساب شده و سرطان زا هستن .

  مضرات خوشبوکنندهای هوا واسه کودکان

  این خوشبوکنندها واسه کودکان بیشتر از بزرگسالان مضر و خراب کننده س. کودکان به دلیل اون که در سنین رشد هستن و هنوز بافتا و ارگانای بدنشون بخوبی تکامل نیافته، در مقابله با سموم قدرت کمتری داشته و بسیار آسیب پذیرترند .

  جانشین خوشبوکنندهای مصنوعی

  با تموم این تفاسیر اگه به به کار گیری مواد خوشبو کننده اعتیاد پیدا کردین و حتما باید فضای تنفسی تون معطر باشه، دست کم به جای به کار گیری خوشبو کننده های مصنوعی هوا، از مواد و عصاره های طبیعی و بی ضرری که طب سنتی پیشنهاد میده استفاده کنین.

  منبع :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *