آیا میگرن قابل پیشگیری است؟ | بیماری

  No Comments سلامتی

  در این مطلب می خوایم آزمایشات تشخیصی میگرن و داروهایی که موجب پیشگیری از سردردهای میگرنی می شه رو واسه تون توضیح بدیم.

  آزمایشای تشخیصی

  اما اگه سردردتان غیر عادی(شدید یا اتفاقیه) است دکترتان ممکنه آزمایشات مختلفی رو در جهت برطرف کردن احتمال وجود دیگه علل مربوط به سردرد، تجویز کنه.

  * توموگرافی کامپیوتری(CT)

  این روند تصویربرداری از یه سری اشعه های(X – rays) کامپیوتری به صورت مستقیم استفاده می کنه که یه دید مقطعی از مغزتون رو جفت و جور می کنه.

  این به دکترتان در تشخیص تومورها، عفونتا و مشکلات بالینی محتمل که ممکنه باعث ایجاد سردردها شن، کمک می کنه.

  * تصویربرداری رزونانس مغناطیسی(MRI)

  این فوت وفن به خاطر جفت و جور تصاویر روشن از اندامای بدن، از امواج رادیویی و میدانای مغناطیسی قوی به جای X-Ray استفاده می کنه.

  در این روش که از امواج رادیویی و خاصیت مغناطیسی استفاده می شه، دیده های مقطعی خیلی جزئی از مغزتون جفت و جور می شه و اسکنای MRI به دکتر تون در تشخیص تومورها، ضربه ها، اتساع عروقی، بیماریای عصبی و دیگه ناهنجاریای مغزی کمک می کنن.

  هم اینکه MRI می تونه واسه بررسی رگای خونی که تغذیه رو واسه مغز جفت و جور می کنن، استفاده شه.

  * بررسی ستون فقرات(سوراخ کمری)

  اگه دکترتان به یه شرایط ایجاد کننده سردرد در ستون فقرات تون مشکوک شه مانند مننژیتا(یه تورم در غشاءا یا منینگا و التهاب در مایع مغزی – نخاعی که دور و بر مغز و نخاع رو پوشونده) ممکنه واسه شما یه آزمایش، با عنوان Spinal tap lumbar puncture  رو پیشنهاد کنه.

  در این روند به خاطر استخراج نمونه ای از مایع مغزی – نخاعی(CSF) واسه تجزیه های آزمایشگاهی، یه سوزن نازک بین ۲ تا مهرهای پایین کمر وارد می شه.

  داروهای پیشگیری کننده

  نزدیک به نصف آدمایی که به میگرن مبتلاء می شن می تونن از مصرف داروهای پیشگیری کننده سود ببرن. هنوز فقط در حدود ۱ نفر از هر ۱۰ نفر، اونو مصرف می کنه. اگه درزمان ماه واسه ۲ مرتبه و یا تعداد دفعات بیشتری حملات ضعیف کننده میگرن رو  دارین ممکنه یه کاندیدای مناسب واسه به کار گیری درمانای پیشگیرانه باشین.

  اگه داروهای آرامش درد به درد بخور نباشن و یا علائم و نشونه هایی از جمله تشعشعات نورانی آزاردهنده، بی حسی و ضعف رو دارین، مصرف داروهای پیش گیری کننده می تونن تکرر و شدت و طول مدت میگرن رو کم کنن و ممکنه تاثیر داروهای آرامش دهنده علائم مریضی درزمان حمله های میگرن رو زیاد کنن.

  دکتر تون ممکنه پیشنهاد کنه داروهای پیشگیرانه رو هر روز استفاده کنین و یا  اونو تنها وقتی که یه عامل محرک قابل پیش بینی مانند قاعدگی نزدیکه، مصرف کنین.

  در بیشتر موارد داروهای پیشگیری کننده، سردرد رو به طور کامل محدود نمی کنن و بعضی دلیل ایجاد مشکلات جانبی جدی هم می گردن. اگه از مصرف داروهای پیشگیری کننده عواقب خوبی رو به دست بیارین یعنی مثلا واسه ۶ ماه تا ۱ سال از دچار شدن به میگرن خلاص شدین دکتر تون ممکنه پیشنهاد کنه که داروی مصرفی رو کم کنین تا ببینین بدون مصرف داروها، میگرن تون برگشت می کنه و یا خیر.

  در صورت تجویز و تایید دکتر معالج تون، واسه رسیدن به بهترین نتیجه می تونین از داروهای زیر مصرف کنین:

  داروهای قلبی – عروقی:

  * بتابلوکرها(عموما واسه درمان فشار خون بالا و مریضی عروق کرونر تجویز می گردن) می تونن تکرر و شدت میگرنا رو کم کنن. این داروها از فاکتورهای صف اول درمان حساب می شن.

  * بلوکرهای کانال کلسیمی نوع دیگری از داروهای قلبی عروقی هستن مخصوصا وراپامیل(calan ، isoptin) که هم اینکه ممکنه در پیشگیری و آرامش علائم میگرن موثر باشن.

  * هم اینکه داروهای ضد فشار خون لیزینوپریل(prinivil-zestril) و داروی کاندسارتان(candesartan) با نام تجارتی Atacand و داروی لیزینوپریل(Zestril) در کاهش مدت و شدت میگرنا موثر هستن.

  محققین دقیقا نمی دونن که به چه دلیل داروهای قلبی عروقی از میگرنا پیشگیری می کنن. مشکلات جانبی مصرف داروها می تونه شامل گیجی، خواب آلودگی و یا سردرد ناچیز باشن.

  داروهای ضد افسردگی

  بعضی از داروهای ضد افسردگی خاص در جهت کمک به پیشگیری از بعضی شکلای جور واجور سردردها(از جمله میگرنا) به درد بخور هستن. موثرترین اونا عبارت هستن از داروهای ضد افسردگی تری سایکلیک مانند آمی تریپتیلین و پروتریپتیلین.

  این داروها از فاکتورهای صف اول درمان حساب می شن و ممکنه با تاثیر بر سطوح هورمون سروتونین و دیگر مواد شیمیایی مغزی، میگرنا رو کم کنن. احتیاجی نیس که حتما به افسردگی گرفتار باشین تا بتونین از امتیازات این داروها بهره ببرین.

  نوع دیگری از ضد افسردگیا عبارت هستن از مهارکنندهای انتخابی بازجذب سروتونین(SSRIS) و مهارکننده بازجذب نوراپی نفرین(SNRIS) که تاثیر اونا در پیشگیری از میگرن تایید نشده. به هر حال تحقیقات اولیه پیشنهاد می کنن که یه نوع از  SNRIا یعنی ونلافاکسین(Venlafaxine) یا Effexor ممکنه در پیشگیری از میگرن به درد بخور باشه.

  داروهای ضد صرع

  انگار بعضی داروهای ضد صرع مانند divalproex) Depakote) و topiramate) Topamax) و gabapentin (Neurontin) تکرر میگرنا رو کاهش میدن. هر چند دوز بالای مصرف این داروها ممکنه دلیل مشکلات جانبی مثل تهوع، استفراغ، اسهال و گرفتگی عضلانی و ریزش مو و گیجی گردند.

  سیپروهپتادین

  این آنتی هیستامین به طور خاص بر فعالیت سروتونین اثر میذاره و پزشکان بعضی وقتا اونو به عنوان یه وسیله پیشگیری به کودکان میدن.

  سم بوتولینوم نوع A

  سم بوتولینوم نوع A بعضی وقتا واسه درمون میگرنای طولانی استفاده می شه. تحقیقات یافته ها رو با در نظر گرفتن اندازه تاثیر، ترکیب کردن.

  به هر حال بعضی متخصصین در کار سردرد فکر می کنن که مصرف اون می تونه واسه بعضی آدما به درد بخور واقع شه.

  تزریق این دارو به نواحی عضلات پیشونی و گردن صورت میگیره. وقتی این راه حل موثر واقع شه عموما نیازه که این درمان هر ۳ ماه یه بار تکرار شه.

  واسه مشاهده سایت دکتر فرشچی می تونین به نشانی اینترنتی   مراجعه کنین.

  .

  *

  منبع : tebyan.net

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *