آیا نخ دندان برای دندان های حساس مضر است؟ | بیماری

  No Comments سلامتی

  : نخ دندون واسه دندونای حساس مضره؟

  : نخ دندون واسه دندونای حساس مضره؟ 

  نخ دندون می تونه منجر به پاکسازی جرمای لابلای دندون ها شه، اما سوال اینجاس که واسه دندانه های حساس چه دستوری داره؟ نخ کشیدن دندون بخش مهمی از بهداشت مرتب دهانی تون هست. رابطه مستقیمی میان نبود استفاده از نخ دندون و دچار شدن به مریضیای لثه هست. مراقبتای کم و ناجور دهانی مثل درست و مرتب مسواک نزدن محکم مسواک زدن با برس زبر و خشن و نخ نکشیدن می تونه

  کم کم زمان موجب تشکیل پلاک و جرم روی دندون شه و همین مریضی لثه رو دربر داره و باعث تحلیل رفتن لثه می شه.تحلیل و عقب رفتن خط لثه ، عاج دندون رو نمایان کرده و دندون رو حساس می کنه. وقتی این اتفاق بیفته این احتمال هست که دندون پس از نخ کشیدن آسیب ببینه. حرکت عقب و جلو رفتن نخ دندون حسایست دندون رو هم بیشتر می کنه.

  جرم ، به طور اشتباه ، حسی از پوشش دادن به عاج نمایان شده میده. اگه عادت به نخ کشیدن ندارین و می خواید این عادت رو شروع کنین طبیعی هست که تا چند روز حساسیتی در دندونای تون داشته باشین چون تمیز کردن بخش داخلی دندون و لثه باعث می شه قسمتی که تا پیش از این مخفی بوده حالا رو شه.

  شاید وسوسه شید که دیگه نخ نکشید اما در حقیقت «نخ کشیدن دندون» می تونه جرم رو از نواحی بین دندانی و زیر خط لثه برداره و لثه رو تقویت کرده و استواری لثه رو واسه نگه داری از دندون و پوشش دادن عاج رو بیشتر کنه.نخ کشیدن دندون گوشه های دهن راکه مسواک به اون جا دسترسی نداره تمیز کرده و از مریضی لثه به این روش هم پیشگیری می کنه.

  استفاده همیشگی از نخ دندون ، باعث از بین رفتن حساسیت در دندانی می شه که حساسیتش به دلیل عقب نشینی لثه بوده هست. وقتی از نخ دندون استفاده می کنین به آرومی اون رو دور پایه هر دندون خمیده کنین و مطمئن شید که زیر خط لثه رفته اید. هیچوقت با عجله و شدید این کار رو نکنین چون ممکن هست به بافت ظریف لثه آسیب زده و پاره اش کنین.یادتون باشه تلاش کنین بطور منظم به دندون پزشکی مراجعه کنین و از سلامت دهن و دندون خود مطمئن شید.

  .

  منبع :gahar.ir

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *